27. prosince 2016 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Server NákupvAkci.cz podle policie asi podvedl až tisíce lidí

Tisková zpráva portálu Nakupvakci.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková zpráva portálu Nakupvakci.cz | foto: Reprofoto

PRAHA Jeden z největších tuzemských slevových portálů NákupvAkci.cz zřejmě podvedl až tisíce lidí. Vyplývá to z odhadů pražských detektivů, kteří nyní vyzývají poškozené, aby se přihlásili policii. Na policejním webu to v úterý oznámil mluvčí policie Jan Daněk.

Česká obchodní inspekce (ČOI) již dříve oznámila, že si zákazníci portálu stěžovali, že nedostali zakoupené zboží či služby.

NákupvAkci.cz v polovině prosince přerušil činnost a podal na sebe návrh na insolvenci. Jeden návrh podala v polovině rovněž prosince firma Hostely Praha. Portál NákupvAkci.cz totiž podle ní prodal lidem vouchery na ubytování, Hostely Praha pak klienty portálu ubytovaly, ale od Garumy za to nedostaly dohodnutou část peněz z prodeje voucherů.

Soud insolvenční návrhy na provozovatele slevového portálu zamitl. V návrzích chyběly podle soudu například některé podrobnosti o pohledávkách a další potřebné údaje. Navrhovatelé se mohou proti usnesení soudu do 15 dnů od doručení odvolat.

Detektivové hospodářské kriminálky se podle Daňka v souvislosti s portálem zabývají podezřením ze spáchání trestného činu podvodu. „Kriminalisté se domnívají, že by mohli být až tisíce poškozených,“ doplnil policejní mluvčí. Poškození klienti NákupvAkci.cz mohou podle něj podat oznámení na nejbližších místních nebo obvodních odděleních policie nebo zavolat o radu na telefonní číslo 974 860 813.

ČOI obdržela v průběhu roku zhruba desítku stížností od nespokojených klientů portálu. „Stěžovali si v drtivé většině na to, že nedostali zaplacené zboží nebo službu,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Desítky lidí si stěžují na údajně podvodné jednání NákupvAkci.cz také v recenzích na vyhledávači slev Skrz.cz, který již kvůli rostoucímu počtu negativních recenzí ukončil s portálem NákupvAkci.cz spolupráci.

NákupvAkci.cz v polovině prosince ukončil činnost a provozovatel portálu, firma Garuma, na sebe podala insolvenční návrh. Na webu to portál zdůvodnil navyšujícími se ztrátami, které za šest let fungování NákupvAkci.cz dosáhly 45 milionů korun.

Rovněž se zmiňuje o výhrůžkách, kterým čelili zaměstnanci portálu od některých obchodních partnerů. Jeden z nich prý vyhrožoval, že „posílá do firmy Rusy, kteří z nich dlužné peníze vytlučou.“ Krátce předtím podala insolvenční návrh na Garumu také firma Hostely Praha.

ČTK