Středa 25. listopadu 2020svátek má Kateřina -2 °C mlha Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sestavte si mobil jako Lego – vydrží navěky, hlásá revoluční projekt

Sestavte si mobil podle svého, hlásá nová iniciativa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sestavte si mobil podle svého, hlásá nová iniciativa. | foto: phoneblocks.com

AMSTERDAM Představte si mobilní telefon, který by vám vydržel celý život. A kdykoliv si ho budete chtít přizpůsobit, vyměníte jen pár součástek. S takovým nápadem přišel nizozemský vývojář Dave Hakkens. Podporu získal už od více jak 200 tisíců lidí.

Každý den se na světě vyhodí miliony kusů elektronických zařízení, kterým se porouchala pouze jedna součástka, nebo přístroj zkrátka vyšel z módy. Právě kvůli boji s narůstajícím elektroodpadem vymyslel Hakkens prototyp mobilního telefonu, který by bylo možné vylepšovat a přizpůsobovat podle potřeb jeho majitele.

Vymyslel tak koncept „Phonebloks“, což je vlastně základní deska s plošnými spoji, do které můžete zapojovat jak přední panel s displejem či klávesnicí, tak i komponenty na zadní stranu přístroje. Každý se může rozhodnout, zda chce větší výdrž baterie, kvalitní fotoaparát, nebo silný výkon – jednotlivé součástky jednoduše vyměníte podle vašich představ (podívejte se na video níže).

Princip, který je běžně známý u stolních počítačů, je zatím pouze na papíře. Nizozemský vývojář se zapojil do projektu Thunderclap, díky kterému chce svůj nápad představit milionům lidí po celém světě a získat podporu pro jednání se společnostmi. „Shánět peníze by projekt neposunula, vytvoření takové platformy je pro jednu firmu příliš velké sousto. Potřebujeme získat co nejvíce partnerů a společností, kteří by se do projektu zapojili,“ uvádí na Hakkens na svém webu.

Anketa

Líbí se vám koncept mobilu, který si můžete sestavit jako Lego?

Ano – je to užitečné i ekologické. 785
Ne – v praxi to nemůže fungovat. 111
Ne – vyhovuje mi nabídka mobilů na trhu. 9
Nevím – nedokážu posoudit. 12

Původní cíl byl zapojit 200 tisíc lidí – ti 29. října přes status na Facebooku či krátkou zprávou na Twitteru na projekt upozorní. To se podařilo už za necelé dva dny od spuštění iniciativy. Takové množství lidí osloví působí přes sociální sítě na téměř 76 milionů uživatelů na celém světě.

Zda se podaří ambiciozní plán realizovat, je zatím ve hvězdách. Problémů zejména ze strany společností, kterým se nebude chtít rušit zaběhlý model výroby kompletních zařízení, bude zajisté mnoho. Už nyní je však zřejmé, že podobný model je lákavý. Blesková vlna podpory od statisíců lidí to jen dokazuje.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...