6. prosince 2009 11:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Severní Korea útočí na poli módy – exkluzivní džíny od diktátora Kima

Černé džíny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černé džíny | foto: Shutterstock

STOCKHOLM Severní Korea je známá především pro svou izolovanost, tuhý komunismus a harašení jadernými zbraněmi. Nyní však o sobě dává vědět i na poli módy. Ve Švédsku se dnes začínají prodávat luxusní designérské džíny s visačkou "Made in North Korea".

Prvních 1100 jednotlivě očíslovaných kalhot Noko (zkratka North Korea) Jeans je k dostání v módním obchodním domě Pub v centru švédské metropole Stockholmu, kde sdílí regály se značkami jako Levi’s nebo Guess, nebo přes internetové stránky značky.

Nápad na založení značky přitom nevzešel ze Severní Koreje, ale přišli s ním tři mladí švédští odborníci na reklamu, kteří podle svých slov chtějí svým projektem zvýšit kontakt s izolovanou komunistickou zemí.

"Důvodem bylo přiblížit zemi, se kterou je velmi obtížné dostat se do kontaktu," řekl jeden ze zakladatelů značky Noko Jeans Jacob Aström.

Cena kalhot není přitom tak lidová, jak by zákazníci od země jejich původu očekávali. Zájemci o designérské džíny musí z peněženky vytáhnout 1500 švédských korun (více než 3700 korun). Podle dalšího ze zakladatelů značky Jakoba Ohlssona nejsou kalhoty tak drahé kvůli tomu, že by značka zaplňovala exkluzivní díru na trhu.

"Důvod, proč jsou tak drahé, je to, že jsme neměli žádné zkušenosti ve světě módy, obchodu, nebo něčím podobným," přiznal Ohlsson BBC.

Kalhoty musí být černé, modré jsou moc "americké"

Kromě vyšší ceny se však zákazníci musí připravit i na omezenou nabídku. Džíny jsou k dispozici pouze v jediné barvě – a to černé. Důvodem, proč byl jako materiál vybrán právě černý denim, je podle Ohlssona skutečnost, že si Severokorejci modré džíny obvykle spojují s USA. "To je důvod, proč je to tak trochu tabu," uvedl Ohlsson.

Džíny od Kima

  • Švédská firma Noko Jeans si nechala vyrobit historicky první džíny v KLDR - zemi, které pevně vládne diktátor Kim Čong Il.
  • Džíny se nakonec šijí v textilním podniku největší severokorejské těžební společnosti Trade 4. Trojici mladých Švédů zabralo vyjednávaníí o výrobě kalhot více než rok.
  • Exkluzivní kolekci prvních 1100 kusů džín lze koupit ve stockholmském obchodním domě PUB nebo na webové stránce Nokojeans.com za 1500 švédských korun.
Kromě předsudků vůči modrým džínům se museli majitelé značky potýkat především s uzavřeností země. Severní Korea jen zřídka komunikuje s cizinci a nemá prakticky žádné diplomatické ani obchodní vztahy s většinou západních zemí. Švédsko je jednou ze sedmi zemí světa, kde má Severní Korea své velvyslanectví.

Zakladatelé značky vyprávějí o tom, že strávili více než rok snahou získat přístup k provozovatelům továren v Severní Koreji a bojem se špatnou komunikací v zemi, která rozhodně není nakloněna soukromému podnikání. "Je zde politická propast, mentální propast a také ekonomická propast. Všechny kontakty se zemí byly obtížné a zůstalo to tak až dosud," uvedl Aström.

Každý je manažerem

Proces schvalování výroby pouhých 1100 kusů kalhot, které jsou podle Aströma a jeho společníků první džíny vyrobené v zemi, byl přitom často zmatený. E-maily mizely do prázdna a komunikace byla napjatá. Korejský partner například jednou Švédy požádal, aby mu pomohli nalézt pirátskou verzi počítačového programu Adobe Acrobat, aby si mohl vůbec přečíst soubory, které mu poslali.

"Každý je manažerem. Dokonce i náš šofér byl nějakým druhem manažera," říká další ze zakladatelů Jakob Ohlsson.
Poté, co je odmítla největší severokorejská textilní společnost, podařilo se skupině zajistit výrobu u největší těžařské společnosti Trade 4, která shodou okolností také provozuje malou textilní továrnu.

"Tak to v Severní Koreji často funguje," řekl Ohlsson. "Společnosti se málokdy specializují a proto často řídí několik provozů, které se od sebe zcela liší."

Advantage Consulting, s.r.o.
INŽENÝR TESTOVÁNÍ ELEKTRONIKY S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 27 000 - 35 000 Kč