7. ledna 2016 9:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Lukačovič plně ovládl portál Seznam, koupil podíly zahraničních akcionářů

Seznam.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seznam.cz | foto: Lidovky.cz

PRAHA Největší tuzemských internetový portál Seznam.cz odkoupil od fondů Tiger Holding Four a Miura International jejich třicetiprocentní podíl. Firma tak po patnácti letech přestala mít zahraniční minoritní akcionáře. Cena transakcí nebyla zveřejněna.

Dohoda o prodeji byla podepsána na středeční mimořádné valné hromadě poté, co oba investoři odkup podílů nabídli.

„Tento krok je dalším milníkem v historii Seznamu. Zatímco v roce 2000 přinesl prodej minoritního podílu peníze na zrychlení technologického rozvoje, patnáct let poté ukazuje jeho zpětným odkupem Seznam.cz svoji sílu, stabilitu a nezávislost,“ uvedl generální ředitel Seznamu Pavel Zima.

Seznam.cz

  • V polovině loňského roku Seznam.cz evidoval 6,8 milionu uživatelů. Firma v roce 2014 zvýšila tržby o 7,5 procenta na 3,13 miliardy korun.
  • Zisk před zdaněním se zvýšil z předchozích 930 milionů na 1,14 miliardy Kč.

Společnosti Tiger Holding Four a Miura International vlastnily třicetiprocentní podíl ve společnosti Seznam.cz od roku 2007. Koupily jej od investiční skupiny Lycos Europe, která fúzovala se švédskou Spray Ventures, původním investorem z roku 2000.

Majoritním akcionářem Seznamu je společnost Helifreak, jejímž majitelem je zakladatel portálu Ivo Lukačovič. Zbylých 30 procent nyní vlastní přímo Seznam.cz.

ČTK