5. března 2013 10:43, aktualizováno  11:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Seznam.cz zkolaboval kvůli kybernetickému útoku z Ruska

Seznam.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seznam.cz | foto: Lidovky.cz

PRAHA Vlna kybernetických útoků na významné české weby pokračuje. V úterý ráno pod jejich náporem zkolaboval dokonce i portál Seznam.cz – vůbec nejnavštěvovanější tuzemský web.

Po deváté hodině ranní byla webová adresa Seznam.cz nedostupná. Stejně jako zpravodajské weby v pondělí se stal terčem hromadného internetového útoku ze zahraničí. Později byl portál opět částečně uveden do provozu.

„Jedná se o obdobný útok jako v pondělí. Přišel ze zahraničí a našemu technickému oddělení se zatím podařilo jeho zdroj odfiltrovat,“ řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Seznamu Irena Zatloukalová.

Společnost později vydala prohlášení, že od svých služeb „odřízla“ některé uživatele ze zahraničí a potvrdila, že využívá kontaktů v ruském portálu Yandex, se kterým Seznam spolupracuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Pondělní kybernetický útok byl nejmasivnější v historii internetu v Česku. Zcela či částečně dostupné nebyly vedle serveru Lidovky.cz také stránky iDNES.cz, iHNed.cz, Novinky.cz, Deník.cz, Týden.cz a později i E15.cz, Živě.cz a MobilMania.cz.

Podle posledních informací byly při útoky využity počítače převážně v Rusku. Jednalo se poměrně běžný DDoS útok (Denial od Service – odmítnutí služby) ovšem s obrovskou razancí. Při DDoS je na webovou adresu odesláno přehršel dotazů, což zatíží servery, na kterých stránky běží, natolik, že zkolabují a uživatelům se nezobrazí.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.