9. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Každý druhý nebezpečný výrobek v Evropě pochází z Číny

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

BRUSEL Nelichotivou statistiku čínských výrobků odhalil unijní systém včasného varování RAPEX. Jeho prostřednictvím bylo loni vydáno 1803 upozornění před nebezpečnými výrobky, které se dostaly na trh v zemích Evropské unie. Ve více než polovině případů (54 procent) šlo o produkty dovážené z Číny.

"Skutečnost, že na trh EU vstupuje méně nebezpečného zboží, je dobrou zprávou pro spotřebitele," uvedl eurokomisař pro zdraví a spotřebitele John Dalli v dnešním prohlášení.

"Musíme však být i nadále odhodláni řešit problémy spojené s globálním dodavatelským řetězcem a případné nově vyvstávající otázky související s bezpečností výrobků," podotkl Dalli. Zatímco 54 procent výrobků, před nimiž bylo v rámci systému vydáno varování, pochází z Číny, u evropských produktů šlo jen o 19 procent oznámení (293 případů). U osmi procent produktů inspektoři nezjistili původ.

Nejčastěji v systému RAPEX objevila varování týkající se oděvů a textilu (423 případů), u nichž například lidem hrozilo udušení nebo podráždění pokožky. Na druhém místě (324 oznámení) figurují hračky. Problémy byly i u motorových vozidel (171), elektrických spotřebičů (153) či kosmetiky (104).

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz