6. srpna 2012 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Shell děsí krize. Z evropských bank chce stáhnout až 15 miliard dolarů

Logo ropného koncernu Shell | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo ropného koncernu Shell | foto: Reuters

LONDÝN Britsko-nizozemský ropný gigant Royal Dutch Shell hodlá kvůli dluhové krizi stáhnout až 15 miliard dolarů (přes 300 miliard Kč) z evropských bank a přesunout je do Spojených států. Informoval o tom britský list The Times. Mluvčí podniku podle agentury DPA tuto zprávu později potvrdila.

"Změnila se naše ochota přijímat úvěrová rizika v Evropě. Krize ovlivnila naši ochotu poskytovat půjčky," citoval list finančního ředitele společnosti Simona Henryho. Shell podle listu hodlá stáhnout své finanční prostředky ze všech bank v jižní Evropě, která je nejvíce zasažena dluhovou krizí.

ČTĚTE TAKÉ:

Firma chce investovat v USA

Namísto držení hotovostních rezerv na účtech v Evropě chce firma peníze investovat v USA, a to například do státních dluhopisů. Podle mluvčí podniku jde o běžnou změnu vkladové strategie. Přesun by se měl týkat pouze rezervní hotovosti. Shell je v Evropě nadále nucen držet určitou část peněz, aby byl schopen financovat své operace, napsala agentura Reuters.

Shell se nyní podobně jako konkurenti potýká s poklesem cen ropy v důsledku zpomalení růstu světové ekonomiky. Čistý zisk společnosti se ve druhém čtvrtletí propadl o více než polovinu na zhruba čtyři miliardy dolarů.

Lidovky.cz, ČTK

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?