2. července 2009 13:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Siemens na Zličíně končí, propustí tisíc lidí, firma nenašla investora

Siemens - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siemens - ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Závod Siemens Kolejová vozidla na pražském Zličíně definitivně končí. Na dnešním jednání s odbory oznámilo vedení společnosti, že propuštění všech tisíc zaměstnanců v souvislosti s letošním plánem továrnu zavřít je už neodvratné. Nepodařilo se najít investora, který by měl zájem koupit firmu jako celek.

Nyní společnost jedná s potencionálními investory, kteří mají zájem pouze o její pozemky či stroje. "Výpovědi začneme dávat na začátku srpna," potvrdil serveru mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček.

Pracovníci dostanou podle dohody z loňského roku odstupné ve výši šestnácti platů. Protože firma už přestala vyplácet takzvanou výkonnostní prémii, díky které mzdy zaměstnanců za uplynulý rok vyletěly téměř trojnásobně, odstupné bude vypláceno už pouze z průměrného platu. Ten se loni v podniku Siemens Kolejová vozidla pohyboval okolo 31.400 korun.

Důvodem zavedení výkonnostní prémie loni v srpnu byl tehdejší tlak zaměstnanců na vedení poté, co se dozvěděli o plánu koncernu továrnu zavřít. Díky prémii se zaměstnancům zvedla během roku vyplácená mzda téměř trojnásobně.

Jednání s investory nicméně dále pokračují. "Z původně oslovených 500 firem nyní jednáme jen s několika zájemci," řekl Sedláček. Siemens se rozhodl skončit s výrobou kolejových vozidel v Česku loni kvůli nadbytečným kapacitám v celé Evropě. Ve zličínské továrně se vyráběly například vagóny pro metro, tramvaje nebo vybavení pro švýcarské dráhy.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!