20. května 2011 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Siemens se spojil s Rusy. Francii zaplatí odškodné

Siemens - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Siemens - ilustrační foto | foto: ČTK

FRANKFURT Německý strojírenský koncern Siemens porušil vytvořením společného podniku s ruskou organizací Rosatom dohody s francouzskou firmou Areva. Rozhodl o tom pařížský arbitrážní soud a německý koncern má proto francouzské firmě zaplatit 648 milionů eur (15,8 miliardy Kč).

"Podle rozhodnutí soudního dvora Siemens nesplnil zcela své smluvní závazky vůči Arevě, svému bývalému partneru ze společného podniku," uvedl německý koncern ve zprávě v noci na dnešek. "V souvislosti s tím bude Siemens muset zaplatit Arevě 648 milionů eur plus úroky," dodal.

Čtěte také:

Siemens oznámil v roce 2009, že odstupuje od společného podniku Areva NP pro jaderné strojírenství a že francouzské partnerské firmě prodá svých 34 procent. Podmínky rozchodu ale vyvolaly právní komplikace, protože Siemens ještě v roce 2009 vstoupil do společného podniku s Rosatomem.

Odveta kvůli nové konkurenci
Areva Siemensu pohrozila právní odvetou, protože jí německý koncern podle smlouvy neměl po osm let v jaderném strojírenství konkurovat. Koncem roku 2009 Areva oznámila, že soud zablokoval spojení Siemensu s Rosatomem, dokud se Siemens a Areva nedohodnou na ceně za jeho podíl a odchod z Arevy NP.

V dubnu stanovili nezávislí experti cenu 34procentního podílu na 1,62 miliardy eur. Cenu ale musí ještě schválit pařížský arbitrážní soud (ICC), který vynesl čtvrteční verdikt. Bude na něm záviset i osud aliance s Rosatomem.

Siemens se loni pustil s Arevou do paralelní právní bitvy, když požádal Evropskou komisi, aby klauzuli o osmileté protikonkurenční podmínce zrušila. EU ještě případ studuje.

Podle Siemensu nyní arbitrážní soud tuto podmínku v dohodě bývalých partnerů společného podniku zkrátil na čtyři roky. "Zákaz soutěže bude nyní platit do 25. září 2013," citovala Siemens agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!