Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sigma Group dodá státu prvních 200 tisíc filtrů schopných zachytit viry, užijí se na výrobu masek

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Sejkot / CIIRC ČVUT

Lutín (Olomoucko) Strojírenská skupina Sigma Group dodá do léta státu prvních 200 tisíc částicových filtrů, které dokážou zachytit viry. Na dotaz novinářů to ve středu řekl předseda dozorčí rady Sigma Group Milan Šimonovský. Filtry se budou používat například v ochranných maskách zkonstruovaných ČVUT.

Tento respirátor s nejvyšším stupněm ochrany je vyráběn na 3D tiskárnách. Budou ho používat například zdravotníci a záchranáři, které má chránit před nákazou novým koronavirem.

„Pracujeme už na zakázce čítající celkem 80 tisíc filtrů pro ministerstvo zdravotnictví a 120 tisíc filtrů pro ministerstvo vnitra,“ uvedl Šimonovský. Podle něj by toto množství filtrů P3 měla skupina Sigma Group zvládnout vyrobit do poloviny letních prázdnin.

Sigma Group ve svém provozu v Lutíně na Olomoucku v předchozích týdnech instalovala roboty, které má zapůjčené od firmy Acam Solution. Díky automatizaci a optimalizaci výrobního procesu zdvojnásobila Sigma Group týdenní produkci na 10 tisíc až 11 tisíc filtrů P3. „Používat se bude v maskách z ČVUT i v těch z Gumárem Zubří,“ podotkl Šimonovský.

Sigma Group zároveň zavedla další preventivní opatření, aby se snížilo riziko přenosu nákazy mezi zaměstnanci. Díky automatizaci části výroby filtrů je nyní jejich produkce odolnější vůči možnému poklesu počtu zaměstnanců například v souvislosti s karanténou.

ČVUT špičkové respirátory vybavené filtrem P3 připravuje pomocí 3D tisku, škola chce v budoucnu denně připravit až 10 tisíc těchto ochranných prostředků, určeny budou hlavně pro zdravotníky a záchranáře. ČVUT už v březnu podepsalo memorandum s ministerstvem zdravotnictví.

Výrobu ochranných filtrů zakladatelé Sigmy Group zahájili v Lutíně v 30. letech minulého století. Firma má nyní v nabídce několik typů ochranných filtrů včetně modelu vyvinutého pro českou armádu. Výroba filtru P3 byla zahájena v roce 2003. Zařízení P3 chrání proti virům, bakteriím i pevným a kapalným částicím.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...