Sobota 26. září 2020svátek má Andrea 10 °C déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

'Šílenec' Ballmer už nechce řídit Microsoft, do roka odejde

Steve Ballmer. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Ballmer. | foto: Reuters

WASHINGTON Generální ředitel amerického gigantu Microsoft Steve Ballmer se rozhodl vzdát se funkce v příštích 12 měsících. jakmile dokončí proces výběru svého nástupce.

Výběr Ballmerova nástupce bude úkol pro zvláštní komisi, kterou povede člen správní rady John Thompson. Členem této komise je rovněž zakladatel Microsoftu Bill Gates.

Sedmapadesátiletý Ballmer hodlá s firmou na výběru svého nástupce spolupracovat. Do té doby bude dál vykonávat funkcí generálního ředitele. "Na tento druh změny není nikdy nejlepší doba, teď je ale ten správný čas," řekl Ballmer.

Microsoft před necelými dvěma měsíci oznámil, že přerozdělí firemní strukturu, aby mohl rychleji inovovat a zaměřit se na přístroje a služby. Microsoft, průkopník v oblasti osobních počítačů, se pomocí změn snaží vyrovnat krok s rychlejšími konkurenty jako Apple nebo Google, které jej předstihly v orientaci na stále populárnější tablety nebo chytré telefony.

Ballmer v tiskové zprávě uvedl, že původně uvažoval o odchodu uprostřed těchto změn. Firma ale prý potřebuje výkonného ředitele, který bude v tomto novém směřování působit delší dobu.


Steve Ballmer byl známý svými exaltovanými výstupy na konferencích i v reklamách Microsoftu.

Akcie Microsoftu na zprávu o plánovaném Ballmerově odchodu zareagovaly velmi příznivě. Krátce po zahájení obchodování na trhu Nasdaq vykazovaly růst o téměř devět procent na 35,20 dolaru. Později se části zisků vzdaly, i tak ale zaznamenaly zvýšení o zhruba sedm procent.

Ballmer do čela největší světové softwarové firmy nastoupil před 13 měsíci, v poslední době ale čelil kritice. Společnost nedávno představila novou verzi svého operačního systému Windows 8, reakce však byla vlažná.

"Jsou tu dva aspekty, cena akcií a to, jak se společnosti doopravdy vedlo. Cena akcií od Ballmerova nástupu víceméně stagnovala," uvedl analytik Andrew Bartels ze společnosti Forrester. "Stejně jako Dell, HP a další výrobci osobních počítačů byl Microsoft přesunem k tabletům přistižen nepřipravený," řekl také analytik podle agentury Reuters.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...