5. února 2017 16:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Silicon Valley kritizuje protiimigrační dekret. Imigrantem byl i otec Steva Jobse

Steve Jobs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Steve Jobs | foto: Reuters

Mezi hlasité kritiky prezidentského výnosu Donalda Trumpa, který zakazuje vstup do USA imigrantům z některých převážně muslimských zemí, patří také velké technologické společnosti, především Facebook, Google a Apple, které vyzdvihují velký význam imigrace pro USA. Otec Steva Jobse například pocházel ze Sýrie a imigrantem je i Sergey Brin, zakladatel firmy Google, nebo Pierre Omidyar, který stojí za internetovým obchodem Ebay a který má íránské kořeny.

V prohlášení firem, které vyjadřuje nesouhlasný postoj k imigrační politice Donalda Trumpa, se píše, že ačkoliv souhlasí s větším zabezpečením imigračního systému, obávají se, že prezidentský výnos negativně ovlivní spoustu cizinců tvrdě pracujících v USA. „V globální ekonomice je kriticky důležité, abychom i nadále přitahovali ty nejlepší z celého světa,“ stojí v otevřeném dopise.

Mark Zuckerberg, zakladatel společnosti Facebook, se proti výnosu ohradil i na sociálních sítích a připomněl, že ani jeho prarodiče se nenarodili ve Spojených státech.

Jak navíc ukazuje video na webu Bloomberg.com, i řada dalších zakladatelů velkých technologických firem jsou imigranti nebo jejich přímí potomci. Například zakladatel technologického gigantu Apple Steve Jobs je synem syrského imigranta a Sergey Brin, spoluzakladatel firmy Google, se narodil v Rusku. Za svůj vznik vděčí imigrantům i firmy Oracle, Youtube nebo Intel. Ve videu je zmíněn i Donald Trump, jehož otec pocházel ze Skotska.

DK