Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Facebookoví milionáři už nakupují luxusní auta a draze večeří

Toaletní papír pro boháče | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toaletní papír pro boháče |

NEW YORK/ SAN FRANCISCO Největší světová sociální síť Facebook sice na burzu vstupuje teprve dnes, oblast amerického Silicon Valley na západním pobřeží ale už zažívá vlnu výdajů zaměstnanců firmy, z nichž se dnes mnoho stane milionáři.

Mnoho z nich nečekalo na netrpělivě očekávanou emisi akcií a své peníze utrácejí dopředu. V drahých restauracích tak podle deníku The Los Angeles Times není snadné získat rezervaci a prodejci luxusních aut nestačí doplňovat zásoby.

ČTĚTE TAKÉ:

V okolí San Franciska tak jenom od loňského dubna do letošního března tyto vozy představovaly 21 procent všech nově zaregistrovaných automobilů. Je to zhruba dvojnásobek celonárodního průměru. "Málokdy, pokud vůbec, jsem viděl tak vysoký podíl luxusních vozů," podotkl analytik Tom Libby z výzkumné firmy Polk.

Data podle něj ukazují, že v oblasti jsou peníze a že je jich hodně. Populární nóbl restaurace Madera v Menlo Parku nedaleko sídla Facebooku pak má každý den v čase oběda převis rezervací. Sehnat stůl je těžké i v nedaleké restauraci Buck's, kde zase elita ze Silicon Valley ráda snídá.

"Tuhle tu byl (známý makléř) Charles Schwab. Zeptal jsem se ho, zda by mi nemohl sehnat nějaké akcie Facebooku," řekl majitel restaurace Jamis Mac Niven. "Řekli mi ale, že i on sám má problém si je opatřit," dodal. Zaměstnanci firmy provozující sociální síť takový problém řešit nemusejí.

Někteří již své podíly zpeněžili při soukromých transakcích. Jiní nemají problém získat půjčky od bank. Až dnes šéf a jeden ze zakladatelů firmy Mark Zuckerberg na dálku na burze Nasdaq symbolicky zahájí obchodování, neměli by o peníze mít nouzi. Přidají se tak dalším zámožným obyvatelům Silicon Valley, které zhruba deset let po krachu internetové bubliny díky firmám jako Google či Apple zažívá éru hojnosti.

Ceny nemovitostí

Je to znát i na cenách nemovitostí. Například v populární sanfranciské čtvrti Noe Valley je obtížné najít dům v hodnotě pod dva miliony dolarů (asi 40 milionů korun). Realitní makléř Jeff Appenrodt například losangeleskému deníku řekl, že menší dům ze začátku minulého století v ne zrovna dobrém stavu se tu nedávno strhla bitva 51 zájemců. Jeho klient nabídl v hotovosti 849 000 dolarů, což bylo o polovinu více než požadovaná cena. Neuspěl. Vítězná nabídka činila 1,4 milionu dolarů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V zemi, která se ještě nevzpamatovala z realitní krize, je něco takového výjimečné. Podle realitních agentů přitom ty nejlepší dny teprve přijdou se vstupem Facebooku na burzu. "Všichni jsou znovu plní důvěry. Všichni se domnívají, že za rok budou bohatší," říká místní realitní makléř Ken DeLeon, který už letos prodal domy za 100 milionů dolarů.

Restauratér MacNiven je ale skeptický. Silicon Valley je podle něj další bublinou. Navíc je zahleděné samo do sebe. "Mluvíme jenom o sobě. Nevíme, co se děje mimo Silicon Valley. Řekl bych, že začínáme být trochu uzavření a domýšliví. Pro Silicon Valley to nevypadá dobře," poznamenal.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...