14. února 2014 21:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Silničáři ušetřili stovky milionů korun. Díky mírné zimě

Silničáři ušetřili stovky milionů korun. Díky mírné zimě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silničáři ušetřili stovky milionů korun. Díky mírné zimě | foto: ČTK

PRAHA Silničáři v Česku díky nynější mírné zimě ušetřili proti loňsku na nákladech za odklízení sněhu a solení či posyp silnic dohromady stovky milionů korun. U silnic prvních tříd a dálnic je úspora 280 milionů korun, silničáři v krajích hlásí snížení nákladů o desítky milionů.

Ušetřené peníze by se měly vrátit zpět do dopravní sítě například při opravách výtluků. Silničáři ale upozorňují, že hodnotit nyní celou zimu je předčasné.

Ředitelství silnic a dálnic úsporu na údržbě silnic prvních tříd odhadlo zatím na zhruba 250 milionů korun a u dálnic na 30 milionů. Náklady na zimní údržbu podle mluvčí ředitelství Niny Ledvinové pro letošní rok očekávalo nad miliardou korun. Zda se podaří úspory udržet v současné výši, záleží na počasí ve zbytku nynější zimy a na množství sněhu v letošním listopadu a prosinci.

Levnější zimní údržba

Ředitelství ušetřilo i posypový materiál. Loni v lednu silničáři na dálnice vysypali 16.000 tun soli, letos 5700 tun. Loňský leden přitom nebyl v množství spotřebované soli výjimečný. Nejvíce materiálu za poslední léta spotřebovali silničáři na dálnicích v prosinci 2010, téměř 25.000 tun.

Ředitelství vlastními silami udržuje zhruba 1200 kilometrů dálnic a rychlostních silnic. Silnice první třídy pro státní organizaci upravují smluvní dodavatelé, kteří zpravidla pracují i pro kraje. Ty mají na starosti údržbu silnic druhých a třetích tříd.

Ředitelství ušetřilo i posypový materiál. Loni v lednu silničáři na dálnice vysypali 16.000 tun soli, letos 5700 tun.

V Libereckém kraji byla zatím zimní údržba o 30 procent levnější než ta minulá. Od října do konce ledna zaplatil kraj za údržbu svých komunikací druhých a třetích tříd 61,3 milionu korun, před rokem stál úklid vozovek ve stejném období bezmála 87 milionů. Takovouto zimu nepamatují ani nejzkušenější pracovníci s mnohaletou praxí, řekl ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která údržbu krajských silnic zajišťuje.

Podobně mírnou zimu si nevybaví ani silničáři na jižní Moravě. "Za dvacet let takovou zimu nepamatuji," řekl ČTK provozní ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Alois Vybíral. Jihomoravským silničářům tak nynější počasí pomáhá zahladit ztráty po minulé extrémní zimě. Ve Zlínském kraji byla lednová zimní údržba nejlevnější za posledních deset let. Stála zhruba 12,4 milionu korun, před rokem to bylo téměř 48 milionů.

V Královéhradeckém kraji silničáři zatím ušetřili na zimní údržbě silnic více než 50 milionů korun. Náklady na údržbu od listopadu do konce ledna dosáhly jen 57 milionů, zatímco ve stejném období minulé zimy činily 109 milionů. Silničáři tak budou moci v létě častěji sekat příkopy, opraví více cest či nainstalují více svodidel. V Pardubickém kraji je úspora na zimní údržbě v posledních dvou měsících loňska víc než 18 milionů korun, moravskoslezští silničáři od loňského listopadu do letošního ledna oproti předchozímu roku ušetřili přes 50 milionů korun.

Miliony k dobru

Na Vysočině silničářům zásluhou mírné zimy zůstane k dobru 21 milionů korun, peníze poslouží na opravy škod na silnicích, které budou podle prvních odhadů po této zimě víc než dvakrát větší než před rokem. "Teď je ve dne nad nulou, v noci pod nulou, jsou srážky. To se silnice ničí daleko víc, než když napadne sníh nebo když mráz trvá měsíc," řekl ČTK ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Jan Míka.

Podle Josefa Rabocha z Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje je pro silnice lepší, když vůbec nemrzne. V kraji jsou výdaje na zimní údržbu silnic zatím skoro o polovinu nižší než v minulých letech. "K dnešnímu datu před rokem musel kraj vynaložit 223 milionů korun proti letošním 101 milionům korun," řekl ČTK středočeský hejtman Josef Řihák.

Nejvíce materiálu za poslední léta spotřebovali silničáři na dálnicích v prosinci 2010, téměř 25.000 tun.

Na jihu Čech je po dosavadním průběhu zimy stav silnic mnohem lepší než v minulých letech nejen kvůli mírnému počasí, ale také díky výměně stovek kilometrů vozovek v minulých letech. Za říjen až prosinec krajská správa a údržba silnic ušetřila při odhrnování sněhu a posypu ledovky na silnicích první až třetí třídy zhruba 47 procent plánovaných nákladů, tedy přes 57 milionů. V Plzeňském kraji vidí úspory menší, tak kolem deseti milionů korun, což je zhruba pět procent průměrných výdajů na zimu.

V Karlovarském kraji zatím spotřebovali jen třetinu soli a posypu ve srovnání s loňskem, díky současnému téměř jarnímu počasí se mohou už věnovat opravám silnic nebo prořezávání zeleně. Kraj platí za zimní údržbu ročně kolem 120 milionů korun, v nynější zimě silničáři odhadují, že by se mohli dostat pod 100 milionů. Spotřeba posypového materiálu u pražské Technické správy komunikací (TSK) je dosud zhruba čtvrtinová. Kolik ušetřila peněz, zatím nemá TSK vyčísleno. Podobně útraty za zimní údržbu nevyčíslil ani Ústecký a Olomoucký kraj, hlásí ale úspory tun posypového materiál a tisíců litrů nafty.

Lidovky.cz, ČTK