27. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Dočká se trh s ocelí oživení?

Zařízení pro manipulaci s ocelí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zařízení pro manipulaci s ocelí | foto: ČTK

Akcie evropských ocelárenských firem jsou od února pod značným prodejním tlakem. Důvodů k výprodejům přitom není málo. Je zde pokračující slábnutí ekonomik, a to nejen těch z eurozóny, což snižuje poptávku po oceli a také roste riziková averze investorů kvůli opětovnému zintenzivnění dluhové krize eurozóny.

Na tyto faktory tak nutně reaguje cena oceli. Ta ke konci února zastavila svůj růst ze začátku prosince loňského roku a v současnosti mírně klesá. Ceny oceli na evropském trhu do značné míry ovlivňují ceny oceli v Číně. Vliv Číny je přitom na trh s touto komoditou přímo klíčový.

Takřka každá druhá tuna oceli na světě se vyrobí právě zde. Při výrazných exportních schopnostech Číny tak tato produkce ovlivňuje i ostatní světové trhy.

Pokud se Číně podaří zvládnout investorům známé soft landing a dojde k oživení tamního průmyslu, zvýší se také poptávka po oceli.

Nutně to ale nemusí znamenat i růst ceny suroviny. Čínští oceláři mají stále zhruba 100 mil. t volné výrobní kapacity (7 % celosvětové roční produkce), a tak jsou více než schopni případnou zvýšenou poptávku uspokojit.

V krátkodobém horizontu tak nevidím žádný katalyzátor, který by podpořil růst ceny oceli. Spíše je tak možné očekávat její další pozvolný pokles.
Investor tak musí být velmi opatrný při výběru titulů z ocelárenského sektoru a já osobně bych doporučil zaměřit se spíše na společnosti vyrábějící vysoce kvalitní produkci, jako je například německý Salzgitter či rakouský Voestalpine.

Jiří Šimara, junior analytik Cyrrus , Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz