26. října 2012 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Konec roku na fiskálním útesu

Čedičové útesy v Severním Irsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čedičové útesy v Severním Irsku |

PRAHA Probíhající vyhlašování výsledků za třetí čtvrtletí se v USA svou úspěšností prozatím nese v duchu výsledkové sezóny čtvrtletí minulého. Nicméně dost významných firem, zvláště pak z průmyslu, přišlo s čísly, která investory zklamala.

Výsledková sezóna tak bude i v dalších týdnech významným faktorem, kterému budou investoři věnovat velkou část své pozornosti.

Nemělo by se ale zapomínat ani na blížící se americké prezidentské volby. Z analýzy měsíčního vývoje indexu Dow Jones Industrial Average (DJIA) za uplynulých čtyřicet let vyplývá, že mu prezidentské volby prospívají. Za listopad až prosinec období let 1972–2012 vzrostl index DJIA pravidelně o 2,8 %. Pokud se v tomto období zároveň konaly i prezidentské volby, růst indexu byl o 0,4 procenta silnější.

Nezáleželo přitom na tom, jestli volby vyhráli demokraté či republikáni. Prezidentské volby tak z historického hlediska ještě zesilují klasickou podzimní akciovou rally.

Letošní rok bude však poznamenán ještě jednou zvláštností. Ať už vzejde prezident Spojených států z jakékoliv politické strany, bude si muset poradit s tzv. fiskálním útesem. Tento problém přitom měl být řešen již v loňském roce, nicméně Kongres povolil vyšší strop dluhu (již podesáté od roku 2001) a celá situace se odsunula zase o rok dál. Podle mého názoru bude trhy více než to, kdo se stane novým prezidentem USA, zajímat způsob řešení vysokého dluhu americké ekonomiky. Jestliže se američtí politici nedokážou rychle dohodnout na struktuře snížení deficitu, automaticky nastoupivší výdajové škrty budou znamenat pohromu.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus

Najdete na Lidovky.cz