14. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: Nová fáze dluhové krize

Budova americké centrální banky Fed | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova americké centrální banky Fed | foto: Reprofoto

Evropa byla v posledních několika letech terčem silných výtek kvůli vysokému zadlužení a neschopnosti si rychle a účinně poradit. Nicméně v posledních měsících byli evropští politici schopni dosáhnout určitého konsenzu a jejich odhodlání ke snížení zadlužení napříč Evropou a k provádění reforem se zdá být silnější než kdy dříve.

V uplynulých týdnech tak bylo představeno několik programů, které napětí na trzích snížily, a opět alespoň částečně vrátily Evropě důvěryhodnost.

I proto si myslím, že v další etapě dluhové krize se sníží zájem médií a investorů o eurozónu. Vyšší pozornost si „vyslouží“ USA. S vyostřující se prezidentskou kampaní se objevuje téma zadlužení stále častěji a investoři si oprávněně kladou otázku, jestli se USA dostanou do obdobné spirály nedůvěry jako eurozóna.

Oproti eurozóně je situace v USA obtížnější kvůli neexistenci konkrétního plánu ke snížení dluhu. Je přitom jasné, že se takový plán neobejde bez širší podpory z řad jak republikánů, tak demokratů.

Jednou z prvních indicií, že se americký dluh stane hlavním headlinem, je vydání dalšího varování Moody’s o možném snížení úvěrového ratingu USA.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz