25. listopadu 2011 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŠIMARA: PIIGS končí, teď je fenoménem EEG

Budova Spolkového sněmu v Berlíně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Spolkového sněmu v Berlíně | foto: Shutterstock

O zkratce PIIGS se toho za poslední dva roky napsalo více než dost, takže si myslím, že je většině lidí notoricky známá. Kdežto označení EEG je vcelku nové a trefně vystihuje současnou fázi dluhové krize.

EEG je zkratkou pro Everyone except Germany, tedy "Všichni kromě Německa". To velmi dobře dokládá vývoj dluhopisového trhu. Investoři stále méně věří i zemím, které byly ještě nedávno bezpečné, a při koupi jejich dluhopisů požadují vyšší přirážku za riziko. Francie, Rakousko, Nizozemsko, ale i Finsko jsou nyní pod drobnohledem finančních trhů.

Zajímavá je hlavně situace Francie, která má, stejně jako Německo, nejvyšší možný úvěrový rating. Podle vývoje posledních týdnů si ale investoři nemyslí, že na něj má Francie právo. Od konce prázdnin se začínají silně rozevírat nůžky mezi výnosy francouzských a německých bondů.

V současnosti musí Francie za půjčku na deset let zaplatit oproti Německu takřka dvojnásobný úrok. Nedivím se tak, že by Francie uvítala vydání společných eurobondů, které by i jí vyřešily starosti s rostoucími náklady dluhu. Nepřekvapuje mne ani to, že se proti této myšlence staví právě Německo, které varuje před morálním hazardem a efektem černého pasažéra.

V současnosti již tedy nejde jen o země, které jsou přímo ohroženy dluhovými problémy, jako tomu bylo před rokem. Nyní si nemůže být jistý nikdo, prozatím snad jen s výjimkou Německa. Jak ale ukázala aukce německých dluhopisů v tomto týdnu, Německo není žádným izolovaným ostrovem a dluhové problémy okolních zemí na něj musí nutně dolehnout.

Je tedy otázkou, zda investorům důvěra v naše západní sousedy vydrží, či se dostaneme do fáze, kdy nebude platit ani zkratka EEG.

Jiří Šimara, analytik Cyrrus