14. dubna 2009 11:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Singapur hlásí rekord. Propad o 20 procent

Všechny asijské ekonomiky, které jsou silně závislé na exportu, jsou ohroženy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Všechny asijské ekonomiky, které jsou silně závislé na exportu, jsou ohroženy. | foto: AFP

SINGAPUR Singapurská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí propadla o téměř 20 procent, což představuje její dosud nejvýraznější pokles. Oznámilo to dnes místní ministerstvo obchodu a průmyslu. Singapur je vysoce závislý na exportu, takže ho těžce zasáhla světová hospodářská krize.

Hrubý domácí produkt země se proti poslednímu čtvrtletí loňského roku snížil o 19,7 procenta, uvedlo ministerstvo. V meziročním srovnání se ekonomika v prvním čtvrtletí propadla o 11,5 procenta.

Singapur je první asijskou zemí, která zveřejnila údaje o vývoji HDP v prvním čtvrtletí. Neuspokojivý výsledek naznačuje, že asijské ekonomiky závislé na exportu, například Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Hongkong, by mohly čelit hlubší a delší hospodářské recesi, než se dosud očekávalo, napsala agentura AP.

Ministerstvo rovněž uvedlo, že singapurská vláda nyní v celém letošním roce očekává pokles domácího hospodářství o šest až devět procent. Předchozí vládní prognóza přitom počítala se snížením o dvě procenta až pět procent.

Singapur již v lednu představil balíček opatření na podporu ekonomiky v hodnotě 14 miliard dolarů (280 miliard Kč). Podle některých analytiků by vláda mohla v červnu výdaje na pomoc ekonomice zvýšit.

ČTK

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.