12. července 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Singapur stopne ‚úplatkovou‘ bankovku v hodnotě 160 tisíc korun

Singapurská centrální banka oznámila, že přestane vydávat bankovky v hodnotě 10... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Singapurská centrální banka oznámila, že přestane vydávat bankovky v hodnotě 10... | foto: WikiMedia

PRAHA Singapurská centrální banka oznámila, že přestane vydávat bankovky v hodnotě 10 tisíc singapurských dolarů (asi 160 tisíc korun), aby pomohla zabránit praní špinavých peněz. Kritici uvádějí, že právě tato bankovka je nejčastěji používána k vyplácení úplatků v sousední Indonésii.

Zmíněná bankovka patří mezi nejhodnotnější, jaké jsou na světě v oběhu - společně se švýcarskou tisícifrankovou bankovkou (asi 22 tisíc korun), singapurskou tisícovkou a 500eurovou bankovkou (asi 13 600 korun).

Například americké dolary mají nejvyšší papírovou bankovku v hodnotě 100 dolarů (asi 2000 korun), zatímco Číňané si musí vystačit s maximálně stojüanovkou (asi 320 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Desetitisícové bankovky, které jsou v oběhu, zůstanou platné. Ale jejich zásoby se budou postupně snižovat, protože ty, které budou staženy kvůli poškození, už nebudou nahrazeny.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz