8. července 2009 11:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Síť třetí generace postaví v Česku pro Vodafone Číňané

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Stejně jako pro konkurenční O2 postaví i Vodafonu mobilní síť třetí generace UMTS čínská společnost Huawei. Firmy uzavřely smlouvu na pět let a v první fázi se Huawei zaměří na pokrytí v Praze a Brně.

Uvedli to dnes zástupci Vodafonu CR, finanční hodnotu kontraktu nesdělili. UMTS umožňuje především rychlý přístup na internet a další datové služby pro mobilní telefony.

Vedle budování sítě třetí generace bude Huawei pro Vodafone modernizovat a dále rozšiřovat datovou síť EDGE, která nyní pokrývá kolem 90 procent populace.

"Nyní zhruba půl milionu našich zákazníků používá naše mobilní data buď v mobilu nebo v notebooku. Vzhledem k rostoucí poptávce zákazníků po mobilních datech budeme pokračovat v postupném rozšiřování 3G sítě a modernizaci sítě 2G EDGE. V srpnu 2009 začneme pracovat na výstavbě 3G sítě v Brně a v dalších částech Prahy," uvedla generální ředitelka Vodafonu Muriel Antonová.

K dohodě nedošlo
Vodafone v poslední době intenzivně vyjednával o sdílení infrastruktury pro síť třetí generace s konkurenční Telefónikou O2. Podobně se sesterské firmy dohodly například v Německu nebo Velké Británii. V tuzemsku se ale firmy nedohodly a podle neoficiálních informací to ani v nejbližší době není pravděpodobné. "S Vodafonem stále jednáme, zatím bez výsledku," uvedl mluvčí O2 Martin Žabka.

Vodafone spustil Síť UMTS v části Prahy na začátku letošního roku.

Konkurenční Telefónica nyní nabízí UMTS v sedmi městech a do konce roku hodlá pokrýt všechna krajská města. Do dvou let by pak měla pokrývat 70 procent populace. Třetí operátor T-Mobile dosud provozoval čistě datovou verzi UMTS pod názvem 4G, s hlasovým UMTS by měl začít letos, ale dosud neuzavřel smlouvu s dodavatelem.

Vodafone získal licenci na UMTS v roce 2005 za dvě miliardy korun, konkurenti nakoupili licence o čtyři roky dříve dohromady za 7,4 miliardy korun. Spuštění služeb firma před dvěma lety jednou o rok odložila a jednou oznámila, že s investicemi do UMTS končí.

Huawei staví v Česku mimo Prahy síť UMTS pro Telefóniku O2 a modernizuje síť GSM pro T-Mobile. V současnosti poskytuje produkty a služby 36 z 50 největších světových operátorů.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!