9. února 2013 21:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skandál 'hovězích' lasagní s koňským masem míří k soudu

Zmrazené hovězí lasagne Findus obsahovaly koninu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrazené hovězí lasagne Findus obsahovaly koninu | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ Skandálem kolem nepřiznaného nahrazování hovězího masa koňským v některých potravinových výrobcích v Evropě se nejspíš budou muset zabývat soudy. Záměr podat brzy žaloby dnes totiž ve Francii oznámily dvě společnosti, Spanghero a Findus.

Spanghero, která je francouzským dodavatelem masa pro lasagne od firmy Findus, vyjádřila připravenost stíhat rumunského producenta, u kterého se zásobuje masem. "Kupovali jsme hovězí maso původem z Evropy a prodávali ho dál. Pokud se skutečně jednalo o koňské maso, tak zažalujeme rumunského dodavatele," uvedlo vedení Spanghero.

Potravinářská skupina Findus prohlásila, že se přítomností koňského masa ve výrobcích, které měly obsahovat jen hovězí, cítí podvedena. "Hned v pondělí podáme žalobu na neznámého pachatele," uvedl v prohlášení generální ředitel Findus France Matthieu Lambeaux.

ČTĚTE VÍCE:

Nedávné odhalení koňského masa v lasagních údajně jen s hovězím masem vyvolal skandál v Británii, kde je kůň velmi uctíván a jeho konzumace je kulturním tabu. Koňské maso zde bylo nalezeno v jídlech ve velkých supermarketech jako Tesco, Aldi a Iceland a v provozovnách hamburgerového řetězce Burger King.

Inkriminované potravinové produkty byly v pátek staženy z trhu i ve Francii, odkud lasagne pocházely. Také švédský výrobce mražených pokrmů Findus Sweden stáhl ve stejný den z domácího trhu desetitisíce porcí lasagní, v nichž bylo deklarované hovězí maso nahrazeno z většiny koňským.

Vedení Findus Sweden přitom ale ujistilo, že stažené produkty nepředstavují žádné riziko pro zdraví a jsou stahovány čistě kvůli tomu, že měly neodpovídající značení druhu použitých potravin. Výrobci nahrazují některé druhy masa koňským kvůli jeho nižší ceně při srovnatelné kvalitě.

ČTK