10. února 2013 17:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skandál s koňským masem roste. Zasáhl několik zemí Evropy

Zmrazené hovězí lasagne Findus obsahovaly koninu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrazené hovězí lasagne Findus obsahovaly koninu | foto: Reprofoto

PAŘÍŽ/ LONDÝN V Evropě se rozrůstá skandál se zaměňováním hovězího masa za koňské. Francouzské úřady podle agentury AP začaly sledovat celý dodavatelský řetězec firem, které pocházejí z Kypru, Nizozemska a Rumunska a které na trh dodaly hovězí maso s nepřiznaným podílem koňského.

To sice není zdravotně závadné, jeho nepřiznaná záměna je ale podvodem, kterým se patrně budou zabývat soudy.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle státního tajemníka francouzského ministra hospodářství Benoita Hamona vyšetřování zatím ukazuje, že jedna z francouzských firem nakoupila mražené maso od obchodníka z Kypru. Ten maso převzal od jedné společnosti z Nizozemska, která výrobek získala od dodavatele z Rumunska. Rumuni už se začali podezřením zabývat, Holanďané se k tomu chystají.

Skandál se poprvé objevil v polovině ledna, kdy několik supermarketů ve Velké Británii zjistilo, že prodávají hovězí maso s podílem koňského. To ale nebylo na etiketě deklarováno a zákazníci neměli ani ponětí, že si kupují koňské místo hovězího. Laboratorní testy prokázaly, že v některých případech tvořil podíl koňského až 30 procent objemu.

Koňské maso v lasagních

V minulých dnech se přítomnost koňského masa objevila v lasagních, které se prodávaly ve více evropských zemích, včetně Francie a Velké Británie. Z pultů prodejen je stáhly i supermarkety v Irsku a Švédsku. Velkým tématem je skandál s koňským masem v Británii, kde se podle televizní stanice Sky News zjistilo, že některé výrobky obsahovaly až 100 procent koňského masa, ačkoliv podle etikety měly být jen z masa hovězího.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Řetězec Tesco v Irsku a Velké Británii už v lednu stahoval z prodeje mleté hovězí maso, které mu dodávala společnost Silvercrest. Vzájemný spor zašel tak daleko, že Tesco Silvercrest vyškrtlo ze seznamu dodavatelů. Irské úřady sdělily, že hovězí maso s příměsí koňského pocházelo z Polska. Poláci obvinění prověřují.

Lidovky.cz, ČTK

Prodej bytu 2+kk, 43 m2, DV
Prodej bytu 2+kk, 43 m2, DV

17. listopadu, Mladá Boleslav - Mladá Boleslav II
2 390 000 Kč