6. března 2015 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skandál sílí. Ve švýcarské pobočce ukrýval peníze i šéf banky HSBC

Šéf banky HSBC Stuart Gulliver. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf banky HSBC Stuart Gulliver. | foto: Reuters

LONDÝN Stuart Gulliver, šéf skandály zmítané britské banky HSBC, si schoval miliony ve švýcarské pobočce. Právě ta měla v minulosti pomáhat řadě vlivných osob a celebrit peníze pře řádným zdaněním.

Gulliver před lety, když pracoval na vedoucí pozici u SBC v Asii, využil fiktivní firmu Worcester Equities Inc registrovanou na Panamských ostrovech k tomu, aby si uložil na účet u švýcarské dcery HSBC své bonusy: pět milionů liber.

Nešlo o daňovou optimalizaci. „Chtěl jsem výši svých odměn skrýt před zvědavostí kolegů z banky,“ vysvětloval minulý týden své pohnutky v britském parlamentu. 

Paradoxní je, že Gulliver teď stojí v čele celé HSBC a hájí její pověst v obrovském skandálu její švýcarské dcery, která v minulosti pomohla ukrývat obří sumy svých klientů před daňovými úřady.

Přitom použil stejné diskrétní služby švýcarské pobočky. Gulliver teď HSBC hájí tím, že ve Švýcarsku selhal tamní management.
Vojtěch Wolf

Pronájem obchodu
Pronájem obchodu

Oslavanská, Ivančice, okres Brno-venkov
16 700 Kč/měsíc