4. dubna 2012 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skiareály využijí miliardy z EU. Investují je do sjezdovek

Ve skiareálu Zadov na Šumavě se 2. února pohybovaly teploty od minus dvaceti do minus patnácti stupňů Celsia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ve skiareálu Zadov na Šumavě se 2. února pohybovaly teploty od minus dvaceti do minus patnácti stupňů Celsia. | foto: ČTK

PRAHA Letošní lyžařská sezona v Česku končí. Provozovatelé skiareálů napříč republikou již vymýšlejí, jak obstát v tvrdé konkurenci domácích i zahraničních středisek. Pomoci jim v tom mají i dotace z Evropské unie.

Podle zjištění LN mohou plánované investice přesáhnout v následujícím roce a půl dvě miliardy korun.

„Připravujeme výstavbu dvou nových lanovek, celkem nás to bude stát 300 milionů korun,“ říká Petr Hynek, jednatel společnosti SkiResort Černá hora, pod níž spadají areály Černý Důl, Janské Lázně a Svoboda nad Úpou. „Je to nezbytné, pomáhá nám to v konkurenceschopnosti,“ dodává.

PŘEČTĚTE SI:

Aby to firma ufinancovala, musí si půjčit. Žádat o dotaci podle Hynka nezkouší, s minulou žádostí na příspěvek neuspěla. Někteří ale mají to štěstí, že jim na modernizaci a rozšiřování skiareálů přispěje Evropská unie.

A někdy ne málo. Například skiareál Klínovec v Krušných horách prochází rozsáhlou modernizací, která přijde celkem na 470 milionů korun. Z toho zhruba 186 milionů bylo provozovateli „přiklepnuto“ v rámci Regionálního operačního programu.

„Na další sezonu připravujeme novou čtyřsedačku s pevným uchycením a bude obnoven park strojů na úpravu sjezdovek. Letos začne také výstavba další etapy modernizace areálu, a to nové sjezdovky a lanové dráhy,“ vypočítává plány spolumajitel areálu Martin Píša.

Najdete na Lidovky.cz