6. srpna 2009 11:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skláři našli svého zachránce, koupí je podnikatel Moťka

Sklárny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklárny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA/SÁZAVA Sklárny Kavalier v Sázavě na Benešovsku kupuje společnost Ojgar. Za jediný fungující podnik zkrachovalé sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading nabídla zhruba 400 milionů korun. Podnik by měl být kupujícímu předán do konce srpna.

Společnost Ojgar je ovládána průmyslovým holdingem Otakara Moťky. Holding v uplynulých 20 letech restrukturalizoval řadu průmyslových podniků ve stavebnictví, dopravě, chemickém průmyslu a cukrovarnictví.

"Rád bych v podniku zachoval hlavní výrobní sortiment s důrazem na rozvoj aktivit v oblasti výroby skleněných trubek pro sluneční elektrárny. Zvažuji také možnost vlastního vývoje a výroby kolektorových systémů. Dalším úkolem bude rozvoj obchodních a marketingových aktivit k posílení prodeje, který nyní v období celosvětové krize stagnuje," uvedl Moťka.

O zkrachovalé Sklárny Kavalier v Sázavě projevilo zájem 16 investorů, tři ale ještě v červnu odstoupili. Ve hře zůstalo 13 zájemců jak domácích, tak zahraničních, s nimiž se dál jednalo. Třicetimilionovou jistinu a závaznou nabídku však nakonec podal jen jediný zájemce, právě společnost Ojgar. O vítězi výběrového řízení rozhodla úterní schůze věřitelského výboru a souhlas ve středu udělil Městský soud v Praze.

Sklárny Kavalier jsou jediným fungujícím podnikem zkrachovalé sklářské skupiny BCT. Výběrové řízení na odkup vyhlásila firma Deloitte spolu s insolvenčním správcem 30. dubna. Součástí prodeje byl hlavní výrobní závod v Sázavě, výrobní závod ve Voticích a skladové areály v Růženíně a Uhlířských Janovicích. Samostatně se prodávají ostatní nevýrobní objekty, například byty, vily, sklad v Chebu nebo rekreační zařízení.

Lidovky.cz, ČTK