19. ledna 2015 6:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Skláři z Crystalex CZ slaví pět let výroby, plánují miliardovou tržbu

Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezinárodní sklářské sympozium v Novém Boru | foto: Jitka Prokopovičová

NOVÝ BOR Sklářská společnost Crystalex CZ oslaví v pondělí páté výročí obnovení výroby ve sklárně v Novém Boru na Českolipsku. Sklárně se daří, obrat za tu dobu zvýšila o dvě třetiny. Více než 90 procent produkce míří na zahraniční trhy do 60 zemí světa. Pro letošní rok plánuje Crystalex CZ tržby přes miliardu korun. Informoval o tom ředitel Martin Kubát.

Crystalex CZ patří k největším světovým producentům užitkového skla. Firma vznikla na troskách někdejšího sklářského gigantu Crystalex, který na podzim 2008 zkrachoval a na počátku roku 2009 zastavil výrobu.

O rok později se ji podařilo obnovit s novým vlastníkem, který areály v Novém Boru a Karolince na Vsetínsku koupil za 363 milionů korun. Dalších více než 200 milionů korun investovali od té doby vlastníci nejen do obnovení výroby a nové technologie, ale i do modernizace celého areálu.

PSALI JSME:


V loňském roce vybudovali novou tavící sklářskou vanu. Nahradila tu, která ve sklárně sloužila nejdéle a potřebovala nutně modernizaci. Právě teď v lednu u příležitosti pěti let od obnovení výroby, ji v Novém Boru spouštějí. Napojeny na ni budou dvě moderní výrobní linky. Díky tomu by podle Kubáta měla být sklárna schopna dodat ročně na trh 50 milionů kusů skla a přispěje k dalšímu zlepšení kvality novoborské produkce.

Někdejší sklárna před krachem zaměstnávala zhruba 1800 lidí v Novém Boru, Hostomicích, Karolince na Vsetínsku a Vrbně pod Pradědem. „Dnes má podnik přes 800 zaměstnanců v Novém Boru a Karolince, zbavili jsme se všech agenturních a už máme zaměstnance jen kmenové,“ řekl Kubát. Tento počet je už podle něj stabilní a v budoucnu by se příliš měnit neměl.

Lidovky.cz, ČTK