14. července 2009 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklárny po celé republice krachují, přesto zakládá novou dílnu

Upadá v Česku sklářství? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upadá v Česku sklářství? | foto: Shutterstock

SKALICE Navzdory krizi, která výrazně postihla české sklářství, vzniká ve Skalici u České Lípy nová sklářská dílna. Buduje ji známý český výtvarník a designér Petr Larva. Věří totiž, že české sklo krize nezničí, naopak ho stejně jako v minulosti posune dopředu.

Budoucnost českého skla však nevidí v masové strojní výrobě, ale ve špičkovém zpracování a unikátních vzorech. Luxus s odbytem problém nemá, ten má průměr a podprůměr, řekl dnes Larva. A právě luxusní české sklo chce nabídnout pod značkou Petr Larva Design.

"Krize byla, je a bude, nakonec krize v českém sklářství v minulosti byla podnětná a ve finále donutila producenty k určitým změnám v myšlení i v estetice," vysvětlil Larva. Právě v krizi je tak z jeho pohledu nejvyšší čas začít znovu, jinak a lépe.

I proto se pustil do vlastního podnikání. "Nechci žádný velký podnik, ale dílnu se špičkovými řemeslníky, která zaměstná maximálně desítku lidí," poznamenal Larva. Opuštěnou dílnu s dvoukomorovou pecí ve Skalici si pronajal před dvěma měsíci. Investoval do jejích úprav a zaměstnal osm lidí, z toho polovina jsou zkušení skláři ze zkrachovalých skláren Bratří Jílků a Crystalexu.

"Všichni přišli z úřadu práce, který mi na rozjezd dílny a vytvoření pracovních míst přispěl zhruba půl milionu korun," řekl výtvarník. Přesto musel víc než 1,5 milionu investovat sám, a další peníze bude podnik ještě potřebovat.

Nový ateliér vznikl v regionu, který patří v rámci Česka k nejvíce postiženým krizí sklářské výroby. Na začátku letošního roku na Českolipsku zkrachoval sklářský gigant Crystalex a o práci přišlo na 1200 lidí. Dalších 300 pracovníků propustila firma Egermann, její majitel ale slibuje, že od srpna výrobu obnoví.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz