Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
14. července 2009 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklárny po celé republice krachují, přesto zakládá novou dílnu

Upadá v Česku sklářství? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Upadá v Česku sklářství? | foto: Shutterstock

SKALICE Navzdory krizi, která výrazně postihla české sklářství, vzniká ve Skalici u České Lípy nová sklářská dílna. Buduje ji známý český výtvarník a designér Petr Larva. Věří totiž, že české sklo krize nezničí, naopak ho stejně jako v minulosti posune dopředu.

Budoucnost českého skla však nevidí v masové strojní výrobě, ale ve špičkovém zpracování a unikátních vzorech. Luxus s odbytem problém nemá, ten má průměr a podprůměr, řekl dnes Larva. A právě luxusní české sklo chce nabídnout pod značkou Petr Larva Design.

"Krize byla, je a bude, nakonec krize v českém sklářství v minulosti byla podnětná a ve finále donutila producenty k určitým změnám v myšlení i v estetice," vysvětlil Larva. Právě v krizi je tak z jeho pohledu nejvyšší čas začít znovu, jinak a lépe.

I proto se pustil do vlastního podnikání. "Nechci žádný velký podnik, ale dílnu se špičkovými řemeslníky, která zaměstná maximálně desítku lidí," poznamenal Larva. Opuštěnou dílnu s dvoukomorovou pecí ve Skalici si pronajal před dvěma měsíci. Investoval do jejích úprav a zaměstnal osm lidí, z toho polovina jsou zkušení skláři ze zkrachovalých skláren Bratří Jílků a Crystalexu.

"Všichni přišli z úřadu práce, který mi na rozjezd dílny a vytvoření pracovních míst přispěl zhruba půl milionu korun," řekl výtvarník. Přesto musel víc než 1,5 milionu investovat sám, a další peníze bude podnik ještě potřebovat.

Nový ateliér vznikl v regionu, který patří v rámci Česka k nejvíce postiženým krizí sklářské výroby. Na začátku letošního roku na Českolipsku zkrachoval sklářský gigant Crystalex a o práci přišlo na 1200 lidí. Dalších 300 pracovníků propustila firma Egermann, její majitel ale slibuje, že od srpna výrobu obnoví.

ČTK
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...