2. října 2009 9:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklárny ve Světlé začaly opět vyrábět, zakázky se jen hrnou

Sklář - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklář - ilustrační foto. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU Sklárny ve Světlé nad Sázavou dnes obnovují výrobu skla. Nový vlastník společnost Crystalite Bohemia rozjíždí výrobu skoro přesně rok poté, kdy byly pece zastaveny kvůli zadlužení. Ve zkušebním provozu bude podle ředitele závodu Martina Faita zprovozněna jedna pec a tři výrobní linky, do práce se v první fázi obnovy výroby vrátí 174 sklářů.

Zkušební provoz bude trvat několik dnů. Ostrá výroba pro konkrétní zakázky by měla být podle Faita zahájena nejdříve od 6. října. "Rozjede se linka na strojně tvarované foukané nápojové sklo s produkcí 25.000 kusů denně.

Prvním výrobkem bude soubor Klára v objemu 350 mililitrů na zakázky pro USA, Portugalsko a Českou republiku," řekl Fait ČTK.

Další z pecí se měla podle původního plánu rozjet až během první poloviny příštího roku. "Obchodně se nám však zatím daří daleko lépe, než jsme čekali. Zakázek je víc, proto se nájezd další pece budeme snažit urychlit," řekl Fait. Pracovníci dodavatelské firmy už podle něj na obnově další z pecí pracují, provoz by mohl pravděpodobně začít ještě do konce roku.

Do konce října by se počet zaměstnanců skláren měl zvýšit přibližně na dvě stovky. "V případě rozjezdu další pece se počet zaměstnanců do konce roku zvýší téměř na 300," upřesnil Fait. Před loňským krachem sklárna zaměstnávala 1200 lidí. Na obnovení výroby čekalo netrpělivě celé město. Po loňském krachu skláren nezaměstnanost ve Světlé stoupla až ke 20 procentům. Koncem letošního srpna bylo v regionu bez práce přes 1000 lidí, na jedno volné pracovní místo jich připadalo 116. "Věřila jsem, že se provoz obnoví, záleželo na tom, aby netrvalo dlouho konkurzní řízení. Nakonec se výroba rozjíždí dřív, než jsem čekala," řekla ČTK starostka Světlé Lenka Arnotová.

Sklárny ve Světlé byly před krachem součástí české sklářské skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Uzavřeny byly po téměř 40 letech provozu. V polovině loňského října byl na firmu prohlášen konkurz. Nový majitel Lubor Červa koupil sklárny ve výběrovém řízení letos v červnu za 160 milionů.

Zaměstnancům zkrachovalá společnost stále dluží několik měsíčních platů a odstupné. Výplatu náhrady ve výši tří měsíčních platů jim nyní díky novele insolvenčního zákona poskytuje havlíčkobrodský úřad práce.

bjr jpt

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...