20. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklářský průmysl se vzpamatovává z krize

Sklárny (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sklárny (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DOKSY (ČESKOLIPSKO) Český sklářský průmysl se podle odborů pomalu vzpamatovává z krize. Zatímco ještě v roce 2010 zaměstnávaly sklářské a bižuterní podniky sotva 19 tisíc lidí, což bylo historické minimum, loni už se počet zaměstnanců zvýšil zhruba o pět procent na téměř 20 tisíc lidí.

Po jednání odborů ve Starých Splavech na Českolipsku to včera oznámil předseda Odborového svazu zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu Vladimír Kubinec. Ještě před krizí - v roce 2008, ale obor zaměstnával 31 240 lidí.

Sklářům rostou platy

"Neroste jen počet zaměstnanců, zvyšují se i mzdy. Loni stouply zhruba o pět procent na 25 000 korun a překročily tak celostátní průměr," řekl Kubinec. Průměrná mzda v Česku přitom loni vzrostla jen o 2,2 procenta na 24 320 korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"I pro letošní rok se nám podařilo dohodnout další růst mezd o dvě až tři procenta," dodal Kubinec. Očekává, že i počet zaměstnanců v oboru by se měl dál mírně zvyšovat, hlavně tradiční výrobci nápojového skla a skla pro domácnost podle něj počítají s dalším růstem výroby.

Velké podniky zlikvidovala krize

Výroba skla, bižuterie a porcelánu patří v Česku k odvětvím, která krize v minulých letech poznamenala nejvíce. Krach skupiny výrobců kolem majetkově propojených firem Bohemia Crystalex Trading a Porcela Plus a rozpad sklářského a bižuterního gigantu Jablonex připravil v letech 2008 a 2009 o práci tisíce lidí.

I když se část výroby podařilo obnovit s novými vlastníky a na Jablonecku znamenal pád Jablonexu rozvoj menších bižuterních podniků, tolik lidí jako před čtyřmi lety už zřejmě toto odvětví nikdy zaměstnávat nebude.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Likvidace velkých podniků se podle Kubince odrazila i v členské základně odborů. "V řadě nových podniků už nemáme zastoupení," přiznal předseda organizace, která zastupuje zhruba 12 000 pracovníků.

Lidé podle něj rychle zapomněli, že to byly právě sklářské odbory, kdo se jich zastal, když po rozpadu skláren zůstali bez prostředků. Zapomněli, že díky odborům dostali náhrady mezd a pomoc od státu dohromady za 335 milionů korun. Právě sklářským odborům se navíc podařilo prosadit i změny v zákonech, takže by se už neměla opakovat situace, kdy lidé po zahájení insolvenčního řízení zůstanou zcela bez příjmů, uvedl Kubinec.

Odbory spokojené nejsou

Přestože se situace v odvětví stabilizovala a další propouštění podle Kubince nehrozí, se situací ve společnosti odbory spokojeny nejsou. Ve Starých Splavech se tak diskutovalo i o podpoře sobotní demonstrace proti vládním škrtům a úsporným opatřením, kterou do Prahy svolává Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). "Třeba z desenské Preciosy nebo Crystalexu Nový Bor vypraví sklářské odbory v sobotu do Prahy autobusy," řekl Kubinec.

Lidovky.cz, ČTK

Randstad s.r.o.
Technolog brusírny

Randstad s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč