17. ledna 2011 9:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Co všechno si Čína kupuje v Evropě?

Čínská burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínská burza |

PRAHA Čínští představitelé už déle než půl roku intenzivně navštěvují jednotlivé evropské země. Nyní Evropu brázdí delegace asi 50 lidí z čínských ministerstev a centrální banky pod vedením vicepremiéra Li Kche-čchianga. Evropu trápí zkrocení dluhového břemene.

Čína nenabízí jenom slova podpory, ale má i něco víc. Devizové rezervy, které dosahují gigantického rozměru 2,8 trilionu dolarů. Jen za 4Q loňského roku narostly o 199 miliard dolarů, což je objem, který může pokrýt záchranný plán pro 2 malé země, jako jsou Irsko a Portugalsko.

Čína neprojevuje solidaritu jen tak. Peking evidentně bere koupi státních dluhopisů jako investici, která přinese posílení minimálně ekonomického vlivu. Očekávání zisku politického vlivu zůstávají zatím nevyslovena.

Někdy se vývoj dokonce srovnává s pozicí Evropy vůči USA po druhé světové válce, která byla vstřícná k americké zahraniční politice i proto, že USA poskytla řadu investic, na jejichž začátku byl třeba slavný Marshallův plán.

Uzná EU Čínu jako tržní ekonomiku?

Čínský postoj již sklízí své první úspěchy. Řecký přístav Pireus bude mít čínského správce na 35 let a má se stát jednou z bran Číny do Evropy. Do portugalské energetiky zvažuje vstup energetický kolos China Power.

EU dokonce přislíbila, že do 5 let uzná Čínu jako tržní ekonomiku, o což se Čína několik let neúspěšně snažila. Ovšem tento krok sváže ruce EU při stanovení cel na čínské zboží kvůli dumpingu.

Inu, nic není zadarmo. Záchrana eura a zdlouhavá reforma evropského sociálního státu mají své náklady. Eurozóna se dostala do bodu, kdy ji zachraňují půjčky MMF a úpěnlivě vyhlíží čínské investice. V tomto bodě ovšem končí sen o EU jako globální supervelmoci.

Petr Sklenář, hlavní ekonom Atlantik FT

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?