7. listopadu 2011 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Kam se točí kolo integrace eurozóny

Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka EU, euro (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Z pohledu politiky a médií se zdá, že i přes různá škobrtnutí míří eurozóna k větší a těsnější integraci. Ovšem vývoj z hlediska finančně-ekonomických toků je přesně opačný.

Z pohledu finančních trhů jsou všechny odstředivé tendence v eurozóně na velmi vysoké až nebezpečné úrovni. I přes masivní nákupy ECB se rozšiřují rizikové marže u evropských dluhopisů na historická či dlouhodobá maxima. Již nejde jen o malé ekonomiky na okraji Evropy, jde už o její samotné jádro.

Výnosy italských dluhopisů jsou již v bodě, který v případě Řecka, Irska a Portugalska znamenal pád do záchranné sítě EU a MMF. Rozdíl mezi výnosy německých a francouzských dluhopisů je nejvyšší od roku 1990. Tento vývoj tlačí na evropské banky.

Ty z "bezpečných" zemí se snaží zbavovat "nebezpečných" dluhopisů a vyměnit je za svoje "domácí". Například německá největší banka Deutsche Bank v první polovině letošního roku snížila svoji pozici v italských vládních dluhopisech téměř o 90 % a expozici vůči celému problémovému klubu - Portugalsko, Irsko, Itálie, Řecko, Španělsko - zredukovala o 70 %.

"Rozplétání" vzájemně propojené měnové unie se netýká jen dluhopisů a přeneseně bank, ale projevuje se v dalších finančních tocích, což se následně přenáší i do reálných ekonomik a zvyšuje protichůdné tendence. Německo má nejnižší míru nezaměstnanosti (7,0 %) za 20 let ve stejný okamžik, kdy nezaměstnanost ve Španělsku je na 30 letých maximech (22 %).

Fiskální a politická integrace eurozóny bude nejspíš dál mířit k větší harmonizaci. Paradoxem ovšem může být, že z hlediska ekonomických a finančních toků bude eurozóna rozladěna více, než kdy byla.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚČETNÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč