28. srpna 2011 18:29 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Není rating AA- pro ČR málo?

Česká koruna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká koruna | foto: Shutterstock

Ve středu vnesl do české kotliny rozruch postup plzeňské Viktorie do Ligy mistrů, což trochu zastínilo jinou bombastickou zprávu: ratingová agentura S&P zvýšila hodnocení České republiky o dva stupně na AA-, což je čtvrté nejvyšší hodnocení.

Domácí komentátoři tento krok hodnotili spíše jízlivě s tím, že S&P je buď naivní, či se spletla, když odůvodnila zlepšení ratingu dobrým ekonomickým a politickým prostředím. Ovšem dluhopisové a kreditní trhy naznačují, že AA- může být málo.

Jako vodítko můžeme použít dluhopisové trhy, a abychom se vyhnuli vlivu koruny a krátkodobých výkyvů, použijeme průměrný měsíční výnos českých pětiletých eurobondů, který za srpen dosáhl 1,75 %.

Nižší výnos (tedy nižší rizikovou přirážku) mají v Evropě německé dluhopisy (1,38 %) a pouze vybrané země s nejvyšším ratingem AAA jako Švýcarsko, Nizozemsko, Rakousko a skandinávské státy.

Naopak Francie i s ratingem na nejvyšším stupni má průměrný výnos jasně vyšší (2,00%). Slovensko, ač má podobný rating jako Česko, platí dvojnásobné úroky (3,40 %).

Dokonce Španělsko, i když má třetí nejvyšší rating (AA) a jeho dluhopisům pomáhá ECB masivními intervencemi, platí více jak 2,5násobné úroky (4,60 %) než česká vláda.

Jednoduchý pohled na finanční trhy ukazuje, že oficiální snižování ratingu u řady zemí eurozóny nemusí být v budoucnu překvapením, stejně jako nevyvolá šok jeho zvyšování ve střední Evropě.

Ratingové agentury snižováním hodnocení u zemí periferie eurozóny a zvyšováním ve střední a východní Evropě jen dohání vývoj na finančních trzích, kde k přecenění, tj. "změně" ratingu, už dávno došlo.

Petr Sklenář (hlavní ekonom J&T Banky)