Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Osobní a národní tragédie kolem eura

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Před týdnem vše směřovalo k tomu, že Řecko dostane asi další záchrannou půjčku. Předchozí jistota se ale otřásla a příčinou není žádná finanční či ekonomická událost, ale jedna osobní aféra.

Dominique Strauss-Kahn - francouzský socialista v ředitelském křesle Mezinárodního měnového fondu - projevoval "pochopení" pro krizi eurozóny a podporoval názor, že další škrty v Řecku nepomohou. Strauss-Kahn ale týden sedí v cele a v čele MMF skončil. Kdo převezme otěže v MMF nyní? Evropa se snaží zuby nehty udržet toto křeslo ve svém vlivu, a to hlavně z finančních důvodů.

Cílem MMF je podporovat země, primárně třetího světa, které postihly velké hospodářské problémy. Leč situace je taková, že 52 % z půjček MMF připadá na státy EU. Podíl EU na půjčkách MMF v následujících třech letech ještě dramaticky naroste. Eurozóna pro zachování status quo potřebuje "chápavého" ředitele MMF.

Globální význam Brazílie, Číny či Turecka rychle roste a stále více se hlásí o svůj podíl, a tak šance pro "chápavého" Evropana nejsou tak vysoké jako v minulosti. Eurozónu straší, že MMF s novým vedením začne přistupovat k Řecku stejně tvrdě, jak to dělá v jiných zemích, a neodkladně bude požadovat privatizace, hlubší škrty ve výdajích a nebude se ohlížet na argumenty o politické citlivosti.

Extrémně nepravděpodobné jevy mohou mít někdy zásadní dopady a potom i mávnutí motýlího křídla může spustit řetěz událostí končící větrnou smrští na druhé straně oceánu. Nezapomínejme proto ve svých projekcích na faktor "nepravděpodobné".

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...