23. května 2011 8:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Osobní a národní tragédie kolem eura

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Před týdnem vše směřovalo k tomu, že Řecko dostane asi další záchrannou půjčku. Předchozí jistota se ale otřásla a příčinou není žádná finanční či ekonomická událost, ale jedna osobní aféra.

Dominique Strauss-Kahn - francouzský socialista v ředitelském křesle Mezinárodního měnového fondu - projevoval "pochopení" pro krizi eurozóny a podporoval názor, že další škrty v Řecku nepomohou. Strauss-Kahn ale týden sedí v cele a v čele MMF skončil. Kdo převezme otěže v MMF nyní? Evropa se snaží zuby nehty udržet toto křeslo ve svém vlivu, a to hlavně z finančních důvodů.

Cílem MMF je podporovat země, primárně třetího světa, které postihly velké hospodářské problémy. Leč situace je taková, že 52 % z půjček MMF připadá na státy EU. Podíl EU na půjčkách MMF v následujících třech letech ještě dramaticky naroste. Eurozóna pro zachování status quo potřebuje "chápavého" ředitele MMF.

Globální význam Brazílie, Číny či Turecka rychle roste a stále více se hlásí o svůj podíl, a tak šance pro "chápavého" Evropana nejsou tak vysoké jako v minulosti. Eurozónu straší, že MMF s novým vedením začne přistupovat k Řecku stejně tvrdě, jak to dělá v jiných zemích, a neodkladně bude požadovat privatizace, hlubší škrty ve výdajích a nebude se ohlížet na argumenty o politické citlivosti.

Extrémně nepravděpodobné jevy mohou mít někdy zásadní dopady a potom i mávnutí motýlího křídla může spustit řetěz událostí končící větrnou smrští na druhé straně oceánu. Nezapomínejme proto ve svých projekcích na faktor "nepravděpodobné".

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banka

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.