20. června 2011 11:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Pohled do očí Medusy

Caravaggiova Medusa (Florencie) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Caravaggiova Medusa (Florencie) |

Podle řecké mytologie každý, kdo se zahleděl do očí Medusy, zkameněl. Eurozóna a její politikové by měli přijmout nepříjemnou realitu a podívat se do očí pravdě. Jinak hrozí, že stanou tváří v tvář pomyslné Meduse a skončí v rozvalinách.

Hlavní je přiznat si, že problémy Řecka a dalších zemí nejsou otázkou likvidity, ale solventnosti a eura. Přesněji řečeno, společná měnová politika, která nebyla vhodná pro všechny, je toho spolupříčinou. Finanční injekce, byť sebevětší, nedokážou problém řešit a jen kupují čas.

O dalším vývoji nerozhodují makroagregáty jako dluh k HDP, ale mikroekonomické nerovnováhy, například vysoké ceny aktiv a především mezd vzhledem k produktivitě. V Řecku či Španělsku za poslední desetiletí vzrostly mzdy o 40 procent nad produktivitu.

Lapidárně řečeno, zmíněné ekonomiky mají vyšší platy, spotřebu a dluh, než si mohou dovolit. Pokud se rozdíl nesrovná a neobnoví se konkurenceschopnost, nemohou tyto země růst a splácet dluh. Vyrovnání cenových nerovnováh může jít cestou devalvace, anebo dlouhodobé deflace. Každá je bolestná, ale to je ekonomická realita.
Posílení integrace eurozóny ovlivní řadu záležitostí, ale společná daňová politika či společný eurobond neřeší zmíněné nerovnováhy.
Řecko loni dostalo půjčku 110 miliard eur a nyní by mělo dostat dalších 90. Od soukromého sektoru bude třeba 30 miliard.

Během tří až čtyř let se tak objem záchranné půjčky vyrovná řeckému HDP (230 miliard eur). Přistupovat k tomuto jako problému likvidity znamená nejen vyhýbat se pohledu pravdě do očí, ale i spoléhat na to, že tentokrát při pohledu na Medusu nezkamením.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.