14. února 2011 9:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Skončila další éra, peníze již nebudou levné

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto |

PRAHA Mimo hlavní titulky médií, navzdory snaze centrálních bank a k nelibosti ministrů financí dochází ke zdražování peněz. Všude na světě poslední měsíce rostou výnosy na dluhopisových trzích. Americká, japonská či německá vláda při financování deficitu nyní platí nejvyšší úroky za posledních 10 až 12 měsíců.

U francouzských 10letých dluhopisů jsou výnosy dokonce na 1,5letém maximu. Centrální banky stále bojují za přesný opak a tisknou další peníze, což eufemisticky nazývají kvantitativní uvolňování.

Například americký Fed během 8 měsíců plánuje nákup státních dluhopisů za gigantických 850 až 900 miliard dolarů, aby zvýšil jejich cenu co nejvýše a snížil tak jejich výnos co nejníže. Realita je přesně opačná a s růstem výnosů mohou centrální banky jen cimrmanovsky nesouhlasit či protestovat proti němu.

Dluhopisy po deseti letech růstu jdou do ztrát

Nejsou však ani vševědoucí, ani všemocné. Vysvětlení vyšších výnosů není úplně jednoznačné. Na jedné straně se oživuje inflační očekávání, obzvláště ve světle rekordních cen komodit, a investoři požadují vyšší výnosy.

Dolar

Z toho vyplývá druhý faktor, a to očekávaný rychlejší růst sazeb centrálních bank právě kvůli vyšší inflaci. Posledním vlivem může být růst akcií a komodit, který vede k prodeji dluhopisů a nákupu rizikovějších investic.

Dluhopisy na rozdíl od akcií mají za sebou úspěšnou dekádu, ale na konci loňského roku zaznamenaly výraznou čtvrtletní ztrátu a letos se ztráty dál prohlubují. Bondy si svoji slávu již asi vybraly a dluhopisové investory čekají spíše ztráty. Pro ekonomiku to zase znamená, že éra superlevných peněz skončila. Vloni.

Petr Sklenář, hlavní ekonom ATLANTIK FT