4. července 2011 14:09 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Státní a takystátní pomoc pro Řecko

Eura. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura. | foto: Shutterstock

Po schválení úsporného balíčku v Aténách již téměř nic nebrání tomu, aby byla uvolněna další splátka z prvního záchranného plánu. Současně pokračuje příprava druhého záchranného plánu. Velké spory se vedou o zapojení soukromého kapitálu, ovšem představení programu francouzských bank ukazuje, že přes složitý mechanismus jde výrazně opět o peníze daňových poplatníku a zapojení soukromého kapitálu je iluzorní.

Banky v následujících 3 letech budou vyměňovat řecké splatné dluhopisy za nové 30leté dluhopisy se sazbou 5,5 procenta. Věřit, že Řecko následujících 30 let nikdy nevyhlásí bankrot, chce velkou odvahu, naivitu anebo státní garanci. C je správně.

Za 30letý dluhopis bude vyměněna jenom polovina dluhu. Třicet procent bude splaceno, což bude transfer peněz ze záchranného plánu EU a MMF do bilancí bank. Zbývajících 20 procent bude vloženo do speciální entity, ve finanční hantýrce "vehikl", která bude garantovat splacení 30letého dluhopisu.

Tento vehikl bude nakupovat dluhopisy nadnárodních institucí, jako je EFSF, což je instituce eurozóny, která bude financovat druhý záchranný plán, a je plně garantován státy eurozóny. Fakticky bude "vehikl" poskytovat částečné financování EFSF, který zase peníze přepošle do Řecka, aby mohlo splatit zmíněných 30 procent dluhopisů.

Trochu to připomíná situaci, kdy drak žere svůj ocas. Zde jsou ovšem klíčové státní garance ve fondech a půjčkách, které znamenají, že případné ztráty platí hlavně daňový poplatník. Každý nový plán se tak pouze posouvá do bodu, že věřitelem Řecka bude pouze ECB, EU a MMF. Případný bankrot sice nehrozí dalším zemím, ale za tento luxus si musí daňový poplatník připlatit.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!