21. listopadu 2011 10:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: V jaké hloubce dostaneme rozum?

Krize eurozóny - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny - ilustrační foto | foto: Reuters

Úroky státních dluhopisů rostou do rekordních výšin a už to neplatí jenom pro ekonomiky v problémech. Pod tlak se již dostalo bezpečné jádro eurozóny a problémy mají dluhopisy Francie, Belgie či Rakouska.

Soudě podle činů, politiky situace netrápí a neberou ji jako zásadní. Zatím důležitější jsou všemožné volby než budoucnost země nebo eura. Kam až se situace musí vyhrotit, aby se změnily tyto priority?

Panika na dluhopisových trzích v kombinaci s rostoucím tlakem na bankovní sektor zvyšovat kapitál a platit mimořádné daně pravděpodobně povede k zadrhnutí úvěrů a následně recesi ekonomiky, která bude hlubší a bolestnější na jihu EU. Tyto tlaky a tendence mohou vést i k roztrhání eura na několik částí.

I přes vážnost situace stále převažují návrhy, které mají pouze koupit čas, protože nákupy dluhopisů ze strany ECB deficit rozpočtu ani státní dluh nesníží. To musí udělat vlády a škrtnout ve svých výdajích. Někde se naděje upínají k úřednickému kabinetu či větší roli úřednických týmů EU či ECB, které provedou či vynutí nepopulární kroky. Dráždivou otázkou potom je, k čemu zbudou parlamentní volby?

Pobaltí na přelomu let 2008 a 2009 postihla velká finanční krize a následně i hluboká recese. Někde i kvůli diktátu MMF, ale také s odvahou místních vlád přijali tvrdé škrty, a s programem úspor lotyšská vláda dokonce vyhrála volby.

Následně se stabilizovaly rozpočty a v letošním roce je právě Pobaltí s růstem 5-8 % tím nejrychleji rostoucím regionem celé Evropy. Ovšem tento růst by nebyl bez předchozích bolestných reforem a škrtů.

Kam až se situace musí vyhrotit, aby bylo v Evropě vidět více příkladů à la Pobaltí?

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.