21. října 2011 19:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

SKLENÁŘ: Zátěžové testy EU

Krize eurozóny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize eurozóny | foto: Shutterstock

Poslední dva roky na začátku července Evropská unie prostřednictvím Evropského orgánu pro bankovnictví zveřejňuje výsledky zátěžových testů bank. Skoro všechny banky vždy dostaly potvrzení, že jsou ve vynikající kondici, jen pár ústavů, jako některé spořitelny ze Španělska, potřebují trochu pomoct. Pak nastane podzim a evropské banky svoji kondici ztrácí.

Vloni pád celé bankovní soustavy Irska srazil ekonomiku na kolena a v listopadu ji poslal do záchranné sítě EU a MMF. Přitom 4 měsíce před pádem všechny irské banky zátěžovými testy prošly. Také letos, ač začátek října přinesl teplé počasí, se zdraví francouzskobelgické Dexie nečekaně podlomilo.

Následně duo Merkelová-Sarkozy prohlásilo, že připraví záchranný plán pro euro a evropské banky do konce října, přičemž obrysy budou možná představeny již teď o víkendu na summitu EU. Jde o překvapivý krok, uvážíme-li, že v červenci prošly zátěžovými testy všechny velké evropské banky, včetně Dexie. A to měly být letošní testy důvěryhodnější, po loňské zkušenosti s Irskem. Tak asi až příští rok.

Eurozóna si trvale odmítá přiznat krutou pravdu o bankrotu členů elitního eurového klubu. Následně nereaguje na realitu a naopak se ji snaží přizpůsobit svým vizím, a tak třeba letos při zátěžových testech bank se neuvažovalo o odpisech řeckých dluhopisů, jejichž pěkný balík drží třeba Dexia.

Nyní trh čeká, s jakým záchranným plánem EU přijde. Zda bude realistický a představí řízený bankrot Řecka a pomoc bankám, nebo bude realistický asi tak jako bankovní zátěžové testy a bude čekat pouze na svůj podzim.

Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.