Úterý 14. července 2020svátek má Karolína 25 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Sklizeň jablek bude letos podprůměrná, u hrušek naopak rekordní

Jablkobraní - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jablkobraní - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

HOLOVOUSY Letošní úroda jablek by podle posledního odhadu sklizně měla proti průměru minulých pěti let klesnout o 16 procent na 100.761 tun. Hlavním důvodem je propad úrody na Moravě kvůli jarním mrazům. Úroda hrušek by měla být rekordní. Řekl to předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. V meziročním srovnání by měla být sklizeň jablek sice o 27 procent vyšší, ale oba roky nelze porovnávat. Loni ovocnáři zažili výjimečně špatný rok, sklizeň byla nejnižší za 50 let.

Ovocnáři z Moravy při odhadu k 1. září nahlásili propad úrody o třetinu na asi 24 000 tun. "Některé ovocnářské podniky na jižní Moravě letos nesklidí vůbec nic," řekl Ludvík. Jihočeské sady zase zasáhly letní bouře a krupobití. Chelčické Zemchebě, která je na jihu Čech největším ovocnářským podnikem, zničily asi 80 procent ovoce.

Na východě Čech bude úroda průměrná
Naopak východním Čechám se velké mrazy vyhnuly a úroda by měla být průměrná kolem 25 000 tun. "Kvalitu jablek však snížilo krupobití a i vyšší rozšíření strupovitosti," uvedl vedoucí ovocnářů Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku Jiří Fišer.

V takzvané nestandardní sortě tak podle něj zřejmě skončí přes 30 procent sklizených jablek, zatímco obvyklý podíl je kolem 20 procent. Jablka jsou hlavním ovocným druhem v Česku a na celkové sklizni ovoce se podílejí více než 80 procenty.

ČTĚTE TAKÉ

Úroda hrušek v Česku by letos měla meziročně vzrůst více než dvojnásobně na 6 479 tun. Nárůst je dán vstupem nových výsadeb do plodnosti. Prostor pro české hrušky na trhu je, protože hodně se jich do Česka dováží, uvedl Ludvík. Sklizeň jablek i hrušek v současné době by měla skončit do konce října.

V plném proudu je i výkup jablek na moštové a průmyslové zpracování. Sezona moštových jablek začala dříve než obvykle, výkup začal již na začátku srpna. Ceny ve výkupu od malopěstitelů se pohybují mezi 1,40 až 1,80 koruny za kilogram a jsou na úrovni loňského roku.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.