13. listopadu 2008 15:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto propustila stovky cizinců

Mezi zhruba 24. 000 zaměstnanců byly čtyři tisícovky agenturních zaměstnanců. Od září jich o práci přišlo už 1500. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mezi zhruba 24. 000 zaměstnanců byly čtyři tisícovky agenturních zaměstnanců. Od září jich o práci přišlo už 1500. | foto: Marta MyškováČTK

MLADÁ BOLESLAV To, že se celosvětová krize výrazně dotýká i automobilového průmyslu, dokazuje další úsporný krok mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Ta začala snižovat stavy pracovníků, kteří byli najati agenturními firmami. Počet těchto pracovníků se tak od září snížil asi o 1500.

Rozvazování kontraktů s agenturními firmami potvrdili zástupci vedení Škodovky. "Na základě požadovaných výrobních kapacit a s přihlédnutím k omezení výroby aktuálně měníme počet agenturního personálu," sdělil mluvčí firmy Jaroslav Černý.

Recese by se zatím neměla dotknout kmenových zaměstnanců. "Budeme i nadále dění na světových trzích vyhodnocovat, ale v současné chvíli žádné propouštění kmenových zaměstnanců
neplánujeme," dodal mluvčí.

V automobilce v září pracovalo zhruba 4000 agenturních zaměstnanců, v současné době jich je podle odborů zhruba 2500.

Radnice má obavy
To je přesně počet, jenž odbory, které o snížení počtu agenturních zaměstnanců usilovaly již před krizí, dříve považovaly za ideální. "Bohužel jsme k němu nedospěli naším vyjednáváním, ale vlivem recese," podotkl Povšík. Podle něj navíc existuje dohoda, kdy počet agenturních zaměstnanců nesmí na žádném středisku firmy překročit 40 procent.

To, že cizinci přestanou pracovat ve Škodovce, ale neznamená, že přijdou o práci úplně. "Firma je nepropouští, pouze rozvazuje smlouvu s agenturami. Ty je pak mohou zaměstnat dál někde jinde," dodal Povšík.

Hromadného propouštění cizinců se bojí i radnice Mladé Boleslavi. Podle zástupců města by to znamenalo zvýšení kriminality. Určitá opatření již připravila také městská policie.

V boleslavském závodě Škody Auto dělalo v září zhruba 24.000 lidí, z toho 4000 míst připadlo právě na agenturní personál. Pokud cizinci nenajdou práci jinde, panuje obava, že by ve městě mohli zůstávat bez stálého příjmu.

Lidovky.cz, ČTK