Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto se pořád nedohodla se svými lidmi. Hrozí další výpadky ve výrobě

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Škoda Auto

MLADÁ BOLESLAV Odboráři se s automobilkou Škoda Auto v rámci kolektivního vyjednávání stále nedohodli na flexikontech, tedy směnách navíc. Odboráři o flexikontech odmítají vyjednávat do doby, než se podaří najít kompromis u všech dalších bodů.

Flexikonta jsou pro obě strany zásadním bodem. Píše to čtvrteční vydání týdeníku Škodovácký odborář.

Platnost dosavadní dohody skončila k posledními březnovému dnu, minulý týden tak odboráři zablokovali noční směnu z pátku na sobotu, která se měla uskutečnit právě v rámci dohody. Zaměstnanci na tuto směnu vůbec nenastoupili, ta se z toho důvodu nekonala. Podle nich budou blokovány i všechny další flexikontové směny. Automobilka kvůli tomu zřejmě nevyrobí až několik tisíc aut.

Odbory s firmou již našly společnou řeč v případě prodloužení teplotní přestávky, tedy bezpečnostní přestávky pro lidi pracující ve vyšších teplotách. Její délka se stanovuje speciálním výpočtem, investic do zlepšování ergonomie práce, vytváření chráněných pracovních míst pro starší zaměstnance z linkových pracovišť či dalšího dne volna pro seniory.

„Pokud budeme o flexikontech vůbec jednat, budeme chtít zlepšit jejich podmínky ve všech směrech s cílem, aby nemohla být firmou nadužívána a plánována zbytečně,“ řekl týdeníku předseda podnikové rady Jaroslav Povšík.

Škoda Auto příští měsíc představí studii svého prvního elektromobilu.
SUV se jménem Vision E ujede na jedno nabití  až 500 kilometrů

Zaměstnanci prostřednictvím flexikont někdy pracují nad limit nebo pod limit své pracovní doby podle aktuální poptávky a ve sjednaném období se pracovní doba musí vyrovnat. Vyrovnávacím obdobím je dvanáct po sobě jdoucích měsíců. Časové saldo, které může u zaměstnance v tomto období vzniknout, je 120 hodin.

V dubnu tak automobilka zřejmě nezvládne vyrobit až několik tisíc aut. Blokády flexikontových směn zasáhly závod v Mladé Boleslavi, kde se vyrábějí modely Fabia, Octavia a Rapid, a také závod Vrchlabí, kde se montují automatické převodovky. Výrobního závodu v Kvasinách se blokáda směn netýká.

ŠKODA AUTO

  • Škoda Auto provozuje tři výrobní závody v České republice.
  • Vyrábí také v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery.
  • Zaměstnává zhruba 30 tisíc lidí, z toho přes 20 tisíc v Mladé Boleslavi.
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Vězeň.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

Vězeň.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Vězeň.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!