14. ledna 2016 17:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Auto zbrojí na výrobu nových SUV. Letos přijme tisíc lidí

Škoda Yeti. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Yeti. Ilustrační foto. | foto: Škoda

KVASINY Škoda Auto v rámci rozvoje závodu v Kvasinách na Rychnovsku loni nabrala přibližně 300 pracovníků a dalších zhruba tisíc přijme letos. Tamní továrna nyní dává práci více než pěti tisícům lidí.

Letos má v plánu zahájení sériové výroby dvou nových modelů SUV. Nyní závod produkuje modely Superb a Yeti.

Škoda Auto loni oznámila, že do zvýšení výroby kvasinského závodu investuje přes sedm miliard korun a postupně přijme 1300 lidí. „Zajímají nás dlouhodobě zejména technické profese, jako automechanici, svářeči, profese pro montáž nebo pro logistiku,“ uvedl mluvčí firmy Jozef Baláž.

Primární nábor podle něj směřuje do regionu v okolí závodu. Protože ale na Rychnovsku je velmi nízká nezaměstnanost, automobilka aktivně hledá lidi i v sousedních okresech.

„Není to jednoduché, ale nábor pokračuje a prvních 300 zaměstnanců máme,“ uvedl mluvčí Baláž.

Na Rychnovsku činí nezaměstnanost 2,9 procenta, což je po okrese Praha-východ druhá nejnižší nezaměstnanost v Česku. V celém Královéhradeckém i sousedním Pardubickém kraji je nezaměstnanost na podprůměrných přibližně pěti procentech.

SUV pro Seat

Závod Kvasiny by měl údajně letos v prvním pololetí zahájit sériovou výrobu SUV vozu pro sesterskou španělskou automobilku Seat. Vůz pro Seat by měl být podobné kategorie jako je Škoda Yeti. V závěru letošního roku by se měla v Kvasinách rozjet výroba velkého sedmimístného SUV Škoda, přibližně o velikosti koncernového modelu Touareg.

Rozvoj zóny Solnice - Kvasiny masivně podporuje i stát a Královéhradecký kraj. Až třímiliardová veřejná investice půjde hlavně do vybudování více než padesátihektarové průmyslové zóny v Kvasinách a do oprav a staveb silnic. Investice půjdou i do školství a zdravotnictví v regionu.

Pro průmyslovou zónu, v níž budou sídlit i subdodavatelé automobilky, kraj dosud získal asi 90 procent potřebných pozemků.

Výrobní linka Škody Auto v Kvasinách.
Výroba modelu Superb v Kvasinách.
ČTK