19. května 2009 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda bude vyrábět mini převodovky

Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který by mohl být vyráběn v Bratislavě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncept nového minivozu Volkswagen UP!, který by mohl být vyráběn v Bratislavě. | foto: Reprofoto

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavský závod Škody Auto bude vyrábět převodovky pro malý rodinný vůz UP! koncernu Volkswagen. Společnost do rozšíření výroby investuje přes 1,5 miliardy korun. V boleslavském závodě se tak vytvoří 270 nových pracovních míst. Původně se celý vůz měl vyrábět ve vrchlabské pobočce firmy, nicméně na jaře bylo rozhodnuto, že projekt získá bratislavský závod VW.

Výrobní kapacita nových převodovek bude činit 1000 kusů denně. ČTK o tom dnes informoval mluvčí automobilky Jaroslav Černý.

Montáž vyfoukla Bratislava
Vedení koncernu VW původně uvažovalo o tom, že malý vůz, též nazývaný Up!, se bude vyrábět ve škodováckém závodě ve Vrchlabí. Jeho výroba však byla nakonec přidělena do Bratislavy. Škoda bude do tohoto auta vyrábět převodovku s označením MQ 100. Firma k tomuto projektu podala na agenturu pro rozvoj a podnikání CzechInvest žádost o investiční pobídku.

"Nasazení počítáme nejprve do malého rodinného vozu s možností později umístit převodovku do dalších modelů naší značky a dalších malých vozů vyráběných v rámci koncernu Volkswagen. Zahájení výroby je plánováno na konec roku 2010," uvedl Reinhard Jung, předseda představenstva Škody Auto.

Automobilka v této chvíli produkuje převodovku s označením MQ 200, která je konstruována pro motory s točivým momentem do 200 Nm. Nová převodovka bude určena pro benzínové motory s točivým momentem do 120 Nm.

Tato kompaktní převodovka obsahuje o pětinu méně dílů než v současnosti vyráběná převodovka, což s sebou podle Černého přinese výrazné úspory hmotnosti.

Motorárna nestíhá
Škodovácký závod na výrobu agregátů je v současné době velmi vytížen. "Zavedení šrotovného v některých evropských zemích a s ním rostoucí zájem o malé vozy s nízkoobjemovými motory vede v době celosvětové hospodářské krize paradoxně k nárůstu produkce výroby agregátů Škody Auto, která se na menší motorizace specializuje," řekl Černý.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz