2. února 2012 11:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda dá miliardy do vývoje motorů pro celý koncern VW

škoda superb TDI | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy škoda superb TDI | foto: ve spolupráci s Autoweb.cz

MLADÁ BOLESLAV Škoda Auto vybuduje novou halu pro vývoj a zkoušky motorů, které mají směřovat do celého koncernu Volkswagen. Nové pracoviště má vzniknout v areálu bývalého mladoboleslavského lihovaru nedaleko vývojového centra automobilky.

Informoval o tom týdeník Ekonom ve svém nejnovějším vydání. V nové hale se budou montovat také převodovky, jejichž produkce již výrazně přesáhla původně plánovanou kapacitu.

ČTĚTE TAKÉ:

Škoda novou investicí převezme odpovědnost za část benzinových motorů v rámci celého koncernu; má jít o atmosférické motory s vícebodovým vstřikováním, čili MPI. Mladoboleslavská firma do modernizace a rozšíření výroby motorů a převodovek podle týdeníku investuje řádově miliardy korun.

Motory budou unifikované

Koncern Volkswagen letos chce nahradit veškeré motory novou unifikovanou řadou. Od konce roku se proto v Mladé Boleslavi postupně začnou vyrábět tři motory nové koncepce: 1,2 TSI, 1,4 TSI a 1,6 MPI. Budou se montovat v zrekonstruované hale z počátku šedesátých let minulého století, ve které se vyráběly tradiční motory až po první série typu Fabia.

V "nové motorárně" se nadále budou montovat převodovky, jejichž produkce již výrazně přesáhla původně plánovanou kapacitu poté, co se v Mladé Boleslavi začaly vyrábět tyto díly pro vozy Škoda Citigo, Seat Mii a VW up!.

Automobilka již dříve oznámila, že bude od konce letošního roku ve Vrchlabí vyrábět převodovky pro celý koncern Volkswagen. V loňském roce Škoda vyrobila přes 621.000 převodovek a téměř 530.000 motorů, což byl historický rekord.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz