Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 2 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Utajení vlastníci Škody Investment prodali čínskému fondu solární elektrárnu

Solární panel (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Solární panel (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PLZEŇ Majitelé plzeňské Škody Investment a.s. prodali čínskému fondu solární elektrárnu FVE Tuchlovice na Kladensku, která měla předloni zisk 49 milionů korun. Utajení vlastníci Škody Investment si ještě před prodejem své firmy a Škody Transportation investiční skupině PPF vyplatili dividendy a do nové firmy si převedli nemovitosti za dvě miliardy.

Škodu Investment vzniklou na základech Škody Holding vlastní anonymní majitelé prostřednictvím firem založených v daňových rájích. Podle serveru HlídacíPes.org ovládají část podílu Marek Čmejla a Jiří Diviš, bývalí manažeři firmy, nepravomocně odsouzení ve Švýcarsku za podvod a praní špinavých peněz v kauze Mostecká uhelná společnost.

Z firmy před jejím prodejem PPF vyvedli podle serveru podstatnou část majetku, která dále zůstane v jejich vlastnictví. Do firmy, kterou nyní spoluvlastní, převedli nemovitosti v hodnotě dvou miliard korun a zároveň si vyplatili dividendy téměř 83 milionů korun, uvedl.

Elektrárnu Tuchlovice koupil přes kyperskou společnost Luzara Limited čínský China Central and Eastern Europe Fund, který sídlí v Lucembursku a založila jej čínská exportní banka. Kolik za zdroj s výkonem téměř osm megawattů Číňané zaplatili, není jasné. Předseda představenstva Škody Investment, právník Josef Brož, nechtěl transakci komentovat.

Čínský fond koupil na konci roku 2016 solární elektrárny - PV Rosice, PV Čekanice a Hefra Solarpark o celkovém výkonu šest megawattů.

Kolem elektrárny v Tuchlovicích panovaly podle serveru dohady o správnosti udělení licence na provoz. Od roku 2013 řešil soud žalobu na ochranu veřejného zájmu. Podle Nejvyššího státního zastupitelství nebyla v době revize na elektrárně na podzim roku 2010 nainstalovaná ani polovina solárních panelů a neměla tedy získat licenci k provozu. Krajský soud žalobě na FVE Tuchlovice vyhověl a licenci elektrárně zrušil. Nejvyšší správní soud ale loni na jaře po kasační stížnosti elektrárny rozsudek zrušil. Případem se bude znovu zabývat krajský soud.

Investiční skupina PPF Petra Kellnera převezme Škodu Transportation se Škodou Investment ihned poté, co transakci schválí Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. ÚOHS by měl vydat souhlas do března. PPF má za plzeňské strojírny zaplatit podle odhadů médií přes deset miliard korun.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....