5. ledna 2012 12:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda překonala rekord, prodala 875 tisíc aut

Nová Škoda MissionL byla představena předsedou představenstva Škody Auto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Škoda MissionL byla představena předsedou představenstva Škody Auto. | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Škoda Auto loni prodala rekordních 875.000 aut. Meziročně prodej zvýšila o 15 procent. Předloni automobilka prodala 762.600 aut. Firma zvýšila prodeje na většině trhů a růst plánuje i letos.

Kvůli výrobě nového modelu s pracovním názvem A-Entry rozšíří výrobu v mladoboleslavském závodě, sdělil dnes ČTK mluvčí automobilky Jozef Baláž.

ČTĚTE TAKÉ:

Prodej vzrostl téměř na všech trzích, na nejdůležitějších růstových trzích jako třeba v Indii o 50 procent. Dynamicky se podle automobilky rozvíjely i velké trhy v Číně, Německu a Rusku. Podrobné údaje firma zveřejní až 10. ledna. Automobilka chce do roku 2018 prodávat přes 1,5 milionu aut.

Škoda loni představila dva nové modely - Rapid a Citigo. Letos chce představit další automobil, jehož oficiální název zatím není známý. Kvůli novému modelu a zvýšení výroby octavií do poloviny roku rozšíří závod v Mladé Boleslavi.

Automobilka také oznámila, že bude od konce letošního roku ve Vrchlabí vyrábět převodovky pro celý koncern Volkswagen. Kvůli avizovanému zvýšení prodeje bude vyrábět vozy v Rusku a Číně. V Číně se dosud vyrábějí modely Octavia, Fabia a Superb. V roce 2013 začne i výroba auta Yeti, uvedla automobilka.

Škoda Auto za první tři čtvrtletí loňského roku meziročně zdvojnásobila zisk před zdaněním na 588 milionů eur (14,6 miliardy Kč). Provozní zisk společnosti v prvních třech čtvrtletích roku vzrostl o více než 83 procent na 575 milionů eur (14,3 miliardy Kč). Tržby automobilky meziročně vzrostly o pětinu na 7,6 miliardy eur (188,7 miliard Kč). Hospodářské výsledky za celý loňský rok firma teprve zveřejní.

Daří se i v Nošovicích

Výrobu zvýšila také automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku. Loni vyrobila přes 251.000 osobních automobilů čtyř modelů, což bylo zhruba o 50.000 vozů více než v roce 2009. Automobilka vozy exportovala do 48 zemí Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. Nejvýznamnějšími odběrateli nošovické automobilky loni byly Německo, Rusko, Itálie, Španělsko a Rakousko. Kolínská automobilka TPCA zveřejní počet vyrobených aut v pátek.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
VŠEOBECNÁ SESTRA

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 23 000 - 34 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz