13. října 2009 17:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda přesune část výroby do Ruska, zatím tam auta jen montovala

Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo vedení společnosti Škoda Auto se odráží ve znaku na přídi jednoho z výrobků firmy v Mladé Boleslavi. | foto: ČTK

PRAHA Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto rozšíří výrobu v Rusku o další modely. Závod v Kaluze bude příští rok zajišťovat kompletní výrobu vozů Škoda Fabia, Octavia, Superb a Yeti. Ruský závod automobilek Volkswagen a Škoda se dosud zabýval jen konečnou montáží aut z dovezených dílů.

Týdeníku Profit to řekl generální ředitel společnosti Volkswagen Group Rusko Martin Jahn.

Projekty na úplnou produkci vozů Superb a Yeti jsou ve finální fázi schvalování, dodal.

Závod v Kaluze nyní přechází na kompletní výrobu, což zahrnuje lisování částí karosérie, svařování, lakování a finální montáž. Oficiálně bude přechod na kompletní výrobu zahájen 20. října. Rusy dosud oblíbená Octavia Tour se však bude v Kaluze nadále jen montovat.

Příští rok má být pro tento typ posledním, a tak by se již přechod na úplnou výrobu nevyplatil.

Podle Jahna stále probíhá diskuse, jaký vůz Octavii Tour nahradí. Není zcela vyloučeno, že nástupci budou dva - jeden pro vyspělé trhy, druhý pro chudší země.

"Jak se Škoda rozrůstá v různých regionech, mohou vznikat různé varianty, což vyplývá i z toho, že v těch zemích již stojí výrobní závody," uvedl Jahn. V každém případě se následník Octavie Tour určený pro ruský trh bude muset montovat v Rusku, jinak by neměl šanci, dodal.

ČTK