Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda Transportation zvýšila čistý zisk o 30 procent, tržby stagnovaly

Bateriová tramvaj ForCity ze Škody Transportation určená pro turecké město... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bateriová tramvaj ForCity ze Škody Transportation určená pro turecké město... | foto: Škoda Transportation

PLZEŇ Strojírenská skupina Škoda Transportation zvýšila meziročně čistý zisk o 30 procent na 327 milionů korun. Tržby výrobce vlaků, lokomotiv, tramvají, trolejbusů a vozů metra se zvedly o jedno procento na loňských 11,78 miliardy korun.

Konsolidovaný hospodářský výsledek před zdaněním naopak klesl meziročně na polovinu a dosáhl hodnoty necelých 268 milionů korun. Jde o auditované a konsolidované hospodářské výsledky podle mezinárodních účetních standardů IFRS, které firma zveřejnila v obchodním rejstříku.

„Výrazný nárůst tržeb zajistily zejména trolejbusy a lokomotivy a příměstské jednotky, výrazný pokles byl naopak u tržeb za tramvaje, elektrickou výzbroj, trakční motory a metro,“ uvedla firma ve výroční zprávě. Firma loni vyvezla 53 procent produkce do Finska, Lotyšska, Německa, Ruska, Slovenska, Turecka, Itálie, Polska, Čína a USA. Export meziročně klesl o 13 procent.

Počet vyrobených trolejbusů a elektrobusů se meziročně téměř zdvojnásobil, sumu ale podnik neuvedl. Skupina je dodala například do Budapešti, Vilniusu, Žiliny, rumunského Galati, bulharského Plevenu, ale také například do Ostravy, Plzně a Českých Budějovic,“ uvedl předseda představenstva Petr Brzezina.

Skupina loni dokončila dodávku unikátních bateriových tramvají do tureckého Eskişehiru, pokračovala ve výrobě tramvají ForCity pro Prahu, dále pro Saskou Kamenici (Chemnitz) a Helsinky a vlakových souprav včetně lokomotiv pro německé dráhy Deutsche Bahn. Firma také dodala soupravy metra do Petrohradu a předala Českým drahám devět jednotek RegioPanter.

Škodovka podle Brzeziny loni uzavřela několik velkých kontraktů. Jde hlavně o 80 tramvají pro aglomeraci Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg. Součástí je opce na dalších 34 vozidel, celková hodnota kontraktu včetně opcí činí téměř deset miliard korun.

Skupina loni dále dohodla dodávky tramvají do Finska, Ostravy a Plzně, elektrických jednotek pro slovenské státní železnice a v konsorciu se Siemensem pak vyrobí osobní vozy pro ČD.

Skupina Škoda Transportation, která dala loni do podpory výzkumu a vývoje 1,115 miliardy korun (meziročně o 15 procent více), se loni stala stoprocentním vlastníkem jediného skandinávského výrobce kolejových vozidel - finské společnosti Transtech Oy. Škodovka ho podle výroční zprávy během tří let restrukturalizovala a stabilizovala, získala nové zakázky a zvýšila počet zaměstnanců.

Škodu Transportation ovládla stoprocentně loni v dubnu skupina PPF. Letos v únoru od ní desetiprocentní podíl odkoupil jeden z původních akcionářů Škodovky Michal Korecký, člen dozorčí rady.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!