25. srpna 2009 11:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Škoda ukázala první kousky z nového Superba kombi

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto 25. srpna poprvé zveřejnila oficiální fotografie kombi verze limuzíny Superb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto 25. srpna poprvé zveřejnila oficiální fotografie kombi verze limuzíny Superb | foto: ČTK

MLADÁ BOLESLAV Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dnes poprvé zveřejnila oficiální fotografie kombi verze limuzíny Superb.

Vůz bude veřejnosti představen na zářijovém autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem. Ještě letos by se auto mělo dostat do prodeje, řekl mluvčí automobilky Evžen Krauskopf.

"V současné chvíli finišují přípravy k náběhu sériové výroby v Kvasinách, předpokládáme, že bude zahájena na podzim," řekl mluvčí. První modely Superb kombi by se na vybraných trzích mohly objevit ještě do konce roku. Ceny dosud nebyly stanoveny, budou oznámeny později.

Srovnatelná s Passatem, ale daleko od prémiových značek

Podle odborníků by cena mohla začínat o trochu výše, než u provedení sedan, tedy lehce nad 600.000 Kč. Byla by tak srovnatelná například s konkurenčním Fordem Mondeo či Volkswagenem Passat a výrazně níže, než kombi modely prémiových značek, jako je Audi A6, BMW 5 nebo Mercedes E. Jejich ceny startují nad jedním milionem korun. Tradiční výhodou Škody proti konkurenci by měl být velký objem zavazadlového prostoru.

Jako první si bude moci auto důkladně prohlédnout odborná veřejnost na koncernovém večeru VW 14. září před zahájením frankfurtského autosalonu. "Superb si tam odbude svou výstavní premiéru. V rámci této akce budou také zveřejněny další informace k modelu," podotkl Krauskopf.

Superb musí doufat, že neohrozí prodejnost Passatu

Kombi verze vlajkové lodi společnosti navazuje na limuzínu, jejíž současná generace si přibližně rok po uvedení na trh našla více jak dvaačtyřicet tisíc majitelů. Vzhledem k tomu, že je Škoda od dubna 1991 součástí německého koncernu Volkswagen, vysoký zájem o nový model by ale mohl ohrozit jeho další výrobu.

Při rozhodování o zavedení či rozšíření sériové výroby totiž rozhodují čistě ekonomické důvody a v automobilovém průmyslu je veřejným tajemstvím, že výroba prvního modelu Škoda Superb Combi byla omezena, protože přímo konkurovala dražšímu koncernovému vozu Volkswagen Passat Variant.

"Superb Combi bude mít důležitou roli v budoucím vývoji odbytu této modelové řady. Na mnoha trzích západní Evropy je tato varianta ve střední třídě výrazně preferovaná před sedany nebo liftbacky a konkrétně v Německu, které je největším trhem Škody, se karoserie kombi podílí na odbytu ve třídě 60-80 procenty, podle modelu," uvedl Ondřej Láník na serveru Auto.cz.

ČTK, Lidovky.cz

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...